Τον κύκνο που είχε παγιδευτεί σε αγκίστρια μέσα στη λίμνη της Καστοριάς κατάφερε να σώσει σήμερα ο Νίκος Παναγιωτόπουλος εκ μέρους της Μ.Κ.Ο. «Εταιρία Προστασίας Περιβάλλοντος Καστοριάς» που ενημερώθηκε για το θέμα. Σύμφωνα με τον κ. Παναγιωτόπουλο ο πανέμορφος κύκνος (Cygnus olor) ήταν εγκλωβισμένος περισσότερο από 8-10 ώρες απέναντι από το εμπορικό κέντρο. Μάταια προσπαθούσε να απελευθερωθεί είχε παραδοθεί στο έλεος των πολυάγκιστρων (γκρόζια).
«Η επιχείρηση για τον απεγκλωβισμό του υδρόβιου πτηνού επιτεύχθηκε χάρη στην βοήθεια πρόθυμων ανθρώπων από το Ναυταθλητικό Κέντρο του Δήμου Καστοριάς και ιδιαίτερα τον Λάζαρο, που με το σκάφος τους φτάσαμε στον κύκνο» επισημαίνει ο κ. Παναγιωτόπουλος.
Ο κύκνος είναι καλά στην υγεία του αλλά και αυτό το περιστατικό αποδεικνύει ότι τα αλιευτικά εργαλεία που παραμένουν εκτεθειμένα γίνονται πολύ συχνά θανάσιμες παγίδες για όλα τα είδη ζώων.
Η Anita Hermstedt εντόπισε στις 26 Ιουλίου στην περιοχή Βαμβακόπουλο Χανίων σε άθλια κατάσταση το ζώο, που βλέπετε. Οι εικόνες «μιλούν» από μόνες τους! Ήταν σκελετωμένο και με σπασμένο πόδι. Ένας αρσενικός Γκέκας μάλλον νεαρής ηλικίας, που ήταν μόνο κόκαλα…
Πιλοτικό πρόγραμμα δωρεάν στείρωσης δεσποζόμενων σκύλων καθώς και τοποθέτηση μικροτσίπ αρχίζει ο Σύλλογος Φιλόζωοι Εθελοντές Πάρου με στόχο την μείωση της εγκατάλειψη κουταβιών από οικόσιτα…
Και από το Β’ Τριμελές Εφετείο Πλημμελημάτων Αθηνών καταδικάστηκε στις 15 Ιανουαρίου ο Γιάννης Κ. που στις 23 Φεβρουαρίου του 2012 σκότωσε με το αυτοκίνητο του τα τρία σκυλιά της γειτόνισσας του μπροστά στα μάτια της στην περιοχή της Κακιάς Θάλασσας Κερατέας. Η ποινή που του επιβλήθηκε σε δεύτερο βαθμό είναι ένας χρόνος ποινή φυλάκισης με τριετή αναστολή και 5.000 ευρώ χρηματικό πρόστιμο αλλά και 110% προσαύξηση του ποσού αυτού ενώ ο καταδικασθείς χρεώθηκε και με 570 ευρώ που είναι τα δικαστικά έξοδα.
Τα μινγκ που απελευθερώθηκαν από τα κολαστήρια των γουναράδων τα έβαλαν τα αγκίστρια.