Τον Οκτώβριου του 2015 μια αδέσποτη μαύρη σκυλίτσα μεταφέρθηκε στις εγκαταστάσεις της Μ.Κ.Ο. «Save a Greek Stray» στον Ωρωπό. Ήταν ένα ζώο εξαιρετικά ταλαιπωρημένο πού περιφερόταν εξαθλιωμένο στους δρόμους της περιοχής εξαντλημένο και συνεχώς έπεφτε στο έδαφος. Οι εξετάσεις που της έγιναν απέδειξαν ότι το ζώο δεν είχε πέσει θύμα τροχαίου αλλά έπασχε από κάποια νευρολογική βλάβη.Στους λίγους – ευτυχώς – μήνες που έμεινε στο καταφύγιο έλαβε αυτό που δεν είχε ως αδέσποτο. Ένιωσε χάδια, ασφάλεια, έλαβε τροφή και νερό αλλά στάθηκε και τυχερή καθώς η Μάρσα από την Ολλανδία παρέκαμψε το γεγονός ότι αυτό το ζώο κινείται με αστάθεια και του άνοιξε την αγκαλιά της.
Η Μάρσα μητέρα τριών παιδιών και κάμποσων κατοικιδίων τον περασμένο Ιανουάριο ταξίδεψε από την Ολλανδία για να την παραλάβει και να την κάνει μέλος της πολυμελούς οικογένειας της. Το βίντεο που έφτιαξε η Βάλια Ορφανίδου - και δυστυχώς είναι μόνο στα Αγγλικά - διηγείται την ιστορία αυτού του ζώου που είχε ευτυχές τέλος επειδή κάποιοι νοιάστηκαν.
Στο μπαλκόνι του σπιτιού του γνωστού δημοσιογράφου Πρόδρομου Παπαηλιόπουλου προσγειώθηκε τραυματισμένο την 1η Μαρτίου, τη νύχτα της μεγάλης καταιγίδας, το περιστέρι που βλέπετε. Η αριστερή του φτερούγα ήταν σπασμένη. Ο Πρόδρομος το μάζεψε αλλά διαπίστωσε ότι το πτηνό επί δύο μέρες ούτε έτρωγε ούτε έπινε.
Ο γατούλης που βλέπετε είναι ο Πιάτζιο. Τον βρήκαν την Πρωτομαγιά του 2012 οι φιλόζωες εθελόντριες, που δραστηριοποιούνται στην περιοχή του Φαλήρου, οι οποίες έχουν δημιουργήσει την ομάδα «Γάτες Φλοίσβου». Τον εντόπισαν μωρό γατάκι μέσα στο ντουλαπάκι μιας εγκαταλελειμμένης μηχανής Βέσπα, αφού εκεί τον είχε κλείσει κάποιος άθλιος. Μάλιστα το καπάκι το είχε σφηνώσει μ’ ένα ξύλο ώστε το μωρό ζωάκι να μην μπορέσει να βγει.
Τον σκύλο που περιφερόταν για καιρό, εξαθλιωμένος και άρρωστος στο Κορωπί Αττικής κατάφεραν να πιάσουν σήμερα εθελόντριες και αύριο το ζώο αναμένεται να μεταφερθεί στην…