Με αργούς αλλά σταθερούς ρυθμούς επουλώνονται τα εγκαύματα της Αθήνας, της γάτας που κάποιος έκαψε με οξύ στα Μάλγαρα στις 7 Φεβρουαρίου. Το ζώο που από τότε νοσηλεύεται στο κτηνιατρείο του Νίκου Δασκαλόπουλου στη Θεσσαλονίκη, καθώς έχει τελείως καμένα αυτιά, μάτια, κεφάλι και σβέρκο είναι πολύ φιλικό με τους σωτήρες του και δείχνει πολύ μεγάλη υπομονή παρά τον πόνο που νιώθει κάθε φορά που καθαρίζουν τις πληγές του.
Πριν από μερικές μέρες ο κτηνίατρος προχώρησε και σε μεταμόσχευση δέρματος για να καλύψει την πληγή στο κρανίο της αλλά το μόσχευμα ο οργανισμός της Αθήνας το απέρριψε, εντούτοις η πληγή ευτυχώς εκεί κλείνει. Η Χριστιάνα Καραθανάση που έχει αναλάβει την φροντίδα του ζώου εξήγησε στο www.zoosos.gr καθώς αυτό είναι το τρίτο περιστατικό με καμένη γάτα στο ίδιο χωριό, και ότι και στο πρώτο ζώο ο κτηνίατρος αναγκάστηκε να προχωρήσει σε μεταμόσχευσης δέρματος καθώς το γατί – που ο δράστης το είχε κάψει με φωτιά και βρέθηκε στις 17 Ιουλίου 2015 – το είχε τραυματίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό στη ράχη του σώματος του.
Η Αθηνά τρώει με όρεξη.
Και γι' αυτό το έγκλημα έχει γίνει καταγγελία στο Α.Τ. Χαλάστρας και κατέθεσαν στην Αστυνομία τόσο οι δύο γυναίκες κάτοικοι του χωριού που βρήκαν τα γατιά σε αυτή την κατάσταση όσο και η Πηνελόπη Ρουφοπούλου που μαζί με την κα Καραθανάση μετέφεραν τα ξημερώματα εκείνης της μέρας την Αθηνά στον κτηνίατρο.
Τα δύο προηγούμενα περιστατικά.
Μάλιστα η κα Ρουφοπούλου κατονόμασε τον κάτοικο των Μαλγάρων που μένει κοντά στο σπίτι όπου βρέθηκε το καμένο ζώο, και πιθανολογείται ότι ενδεχομένως να είναι ο δράστης καθώς στο παρελθόν έχει χρησιμοποιήσει βία εναντίον πολλών αδέσποτων της περιοχής.
Ο Σύλλογος Ζωόφιλων Ημαθίας ΖΩ.Η. και η Μ.Κ.Ο. «Εθελοντική Δράση: Γη των Αδέσποτων» σε συνεργασία με τον Δήμο Βέροιας ολοκλήρωσαν με επιτυχία το πρόγραμμα δωρεάν μαζικών στειρώσεων που προσέφερε η Ευρωπαϊκή Φιλοζωική Οργάνωση Ε.Τ.Ν. (Europanscher Tier und Naturschutzbund).
Η Ρόξυ είναι η ψιψίνα της Αντιγόνης. Είναι μια γατούλα που τον περασμένο Αύγουστο έπεσε από τον τέταρτο όροφο της πολυκατοικίας που διαμένει στον Βόλο. Όμως η ατυχία της δεν σταμάτησε εκεί. Κατά την πτώση της στην άσφαλτο χτυπήθηκε από διερχόμενο μηχανάκι με αποτέλεσμα να μείνει ανάπηρη στο πίσω μέρος του σώματος της.
Η Ζωοφιλική Ομάδα Εθελοντών Σαλαμίνας (Ζ.Ο.Ε.Σ.) ευχαριστεί όλους εκείνους που σήμερα συμμετείχαν στη διάσωση ενός σκύλου ο οποίος βρέθηκε στη θάλασσα και κινδύνευε να πνιγεί…