«Θέλουμε δικαιοσύνη για όλους τους γήινους, απαιτούμε έναν κόσμο χωρίς σκοτωμούς, χωρίς ανώτερους και κατώτερους, χωρίς αφέντες και δούλους. Ο αγώνας μας είναι οικουμενικός και δίκαιος και αγκαλιάζει τα βάσανα όλων των πλασμάτων» φώναξαν σήμερα το μεσημέρι στην πλατεία Μοναστηρακίου οι φιλόζωοι που συμμετείχαν στη Πανελλαδική Διαμαρτυρία για τα Δικαιώματα Όλων των Ζώων, η οποία διεξήχθη για τρίτη συνεχή χρονιά στο κέντρο της πρωτεύουσας.
Δυστυχώς οι συμμετέχοντες, ιδιώτες, μέλη, εκπρόσωποι σωματείων και εθελοντικών ομάδων ήταν λίγοι σε σχέση με πέρυσι. Μπορεί βέβαια για την περιορισμένη συμμετοχή να ευθύνεται και το γεγονός ότι υπήρχαν παράλληλα πορείες και εκδηλώσεις διαμαρτυρίας στο κέντρο της Αθήνας την ίδια ώρα για το ασφαλιστικό, εντούτοις η μικρή συμμετοχή του κόσμου - ας μην κρυβόμαστε - είναι ένα δείγμα του πόσο λίγο αφορά το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού το θέμα των δικαιωμάτων των ζώων και η κακοποίηση που υφίστανται αυτά τα πλάσματα για να γίνουν η τροφή μας, η συντροφιά μας, μέσο μετακίνησης, η διασκέδαση μας κ.ο.κ.
Ήταν η τρίτη χρονιά που διενεργήθηκε η συγκεκριμένη διαμαρτυρία στο κέντρο της Αθήνας.
Ο Κύπρος Κωνσταντίνου, ο άνθρωπος που εμπνεύστηκε και διοργάνωσε για πρώτη φορά αυτή τη διαμαρτυρία η οποία κάθε χρόνο πραγματοποιείται και σε άλλες πόλεις της χώρας (φέτος σε Θεσσαλονίκη, Λάρισα, Κομοτηνή) ήρθε από την Κύπρο για να παραστεί.
Οι συμμετέχοντες λίγο πριν τις 14:00 πραγματοποίησαν πορεία διαμαρτυρίας στο κέντρο της πόλης κρατώντας πλακάτ και φωνάζοντας συνθήματα για τα δικαιώματα των ζώων περνώντας από τις ταβέρνες και τα σουβλατζίδικα στα οποία κατά κύριο λόγο σερβίρεται κρέας ζώων, που έχουν κακοποιηθεί άγρια κατά την εκτροφή τους.
Κάποιοι εκ των τουριστών που αντιλήφθηκαν ότι η διαμαρτυρία γίνεται για το καλό των ζώων και οι περισσότεροι εκ των συμμετεχόντων δεν τρώνε κρέας και ζωικά παράγωγα – καθώς είναι προϊόντα βάναυσης εκμετάλλευσης μη απαραίτητα για τον ανθρώπινο οργανισμό καθώς υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές – χειροκρότησαν τους διαδηλωτές.
Οι διαδηλωτές κατέληξαν στην πλατεία Συντάγματος.
Οι διαδηλωτές φώναξαν ξανά και ξανά «Απαιτούμε κατάργηση των σφαγείων, των εργαστηρίων πειραμάτων, των γουναράδικων των ζωολογικών κήπων, των ιπποδρομιών, των σκυλομαχιών και οποιασδήποτε άλλης πράξης που συνεπάγεται βαναυσότητα και σκλαβιά. Λέμε τέρμα σε κάθε είδους βιασμό, βασανισμό και δολοφονία» και στη συνέχεια μοίρασαν ενημερωτικό υλικό στους περαστικούς.
Κατέληξε τελικά ο Ηλίας, το αδέσποτο νεαρό σκυλί που βρέθηκε εξαθλιωμένο στην Δροσιά Χαλκίδας στις 20 Ιουλίου σ’ ένα χωράφι κοντά στο σούπερ μάρκετ Lidl.…
Επιστολή τους βουλευτές, οι οποίοι απαρτίζουν τη Διαρκή Επιτροπή Παραγωγής και Εμπορίου έστειλε η Ρεγγίνα Αργυράκη, καθηγήτρια φιλοσοφίας και νευροεπιστημών στο Α.Π.Θ., η οποία είναι και συντονίστρια της διεπιστημονικής συμβουλευτικής επιτροπής της Πανελλήνιας Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας (Π.Φ.Π.Ο.), που υποστηρίζει τόσο την Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (34 σωματεία) όσο και την Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή Ζωοφιλικών Σωματείων (αριθμός 115).
Η Νόρα και ο Άργος είναι δύο συνταξιοδοτημένοι πλέον αστυνομικοί σκύλοι που εργάζονταν για χρόνια στο Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών την ευθύνη και τη φροντίδα των…