Στο www.zoosos.gr πολλές φορές έχουμε αναφερθεί στην Αλεξάνδρα Σταματάκη που στο Χειμάδι της Λάρισας (Δήμος Τεμπών) στο κτήμα της φιλοξενεί δεκάδες σκυλιά. Η ηλικιωμένη γυναίκα ασθένησε σοβαρά, καθώς πάσχει από καρκίνο, έχει υποστεί εγκεφαλικά επεισόδια, πλέον χειρουργήθηκε και νοσηλεύεται στο νοσοκομείο και αδυνατεί να φροντίσει τα τόσα ζώα, που είτε μάζεψε η ίδια εκεί, είτε της πέταξαν περίοικοι για να ξεφορτωθούν τα δικά τους. Αδυνατεί όχι μόνο να πληρώσει για ζωοτροφές αλλά και για να αγοράσει τα φάρμακα της.
Εξαιτίας του μεγάλου αριθμού των ζώων, των πολλών προβλημάτων στη συνεννόηση μεταξύ φιλοζωικών φορέων (χωρίς πόρους) και εθελοντικών ομάδων, της απροθυμίας της ίδιας να δεχτεί βοήθεια - καθώς έχει όλα τα χαρακτηριστικά του συλλέκτη ζώων - αλλά κυρίως εξαιτίας της αδιαφορίας του Δήμου Τεμπών, που βολεύτηκε καθώς ουσιαστικά «φόρτωσε» για χρόνια το θέμα της διαχείρισης των αδέσποτων στις πλάτες αυτής της γυναίκας, το ζήτημα έφτασε σε οριακό σημείο σημείο, στο απροχώρητο.
Τα σκυλιά, όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr η Άννα Κομνηνού, για την ώρα φροντίζει μ’ ένα μικρό επιμίσθιο ένας άνδρας αλλά είναι βέβαιο ότι και αυτός θα σταματήσει να το κάνει καθώς θα αναζητήσει μια εργασία που να μπορεί να του καλύπτει τα βασικά, ενώ η Αλεξάνδρα Σταματάκη δεν έχει χρήματα ούτε για τα φάρμακα της. Αν μπορείτε να βοηθήσετε ώστε αυτά τα ζώα, τα οποία όπως μας μεταφέρθηκε είναι άρρωστα καθώς έχουν μείνει για καιρό χωρίς εμβόλια, αποπαρασίτωση, κατάλληλη τροφή κάντε το. Κυρίως όμως διαμαρτυρηθείτε και στον Δήμο Τεμπών που δεν κάνει αυτό το οποίο οφείλει εδώ και τόσα χρόνινα αναφορικά με την διαχείριση των αδέσποτων.
Έξω από το Δημοτικό Καταφύγιο Αδέσποτων Ζώων Τρικάλων βρήκαν φριχτό θάνατο από φόλα 7 σκυλιά που ζούσαν στην περιοχή. Τα ζώα, που κάποιοι τα εγκατέλειψαν εκεί, δηλητηριάστηκαν με στρυχνίνη όπως έδειξαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έγιναν στα σπλάχνα τους.
Σ’ ένα άλσος της Ηλιούπολης κάποιοι ανεύθυνοι – για να μην πούμε τίποτα χειρότερο – εγκατέλειψαν την ηλικιωμένη σκυλίτσα που βλέπετε στις φωτογραφίες. Το ζώο ανήμπορο να υπερασπιστεί τη ζωή του δέχτηκε επίθεση από άλλα αδέσποτα και τραυματίστηκε σοβαρά στην κοιλιά και κυρίως στο έντερο του.
Στην περιοχή Μούλκι στη Σαλαμίνα βρίσκονται εδώ και αρκετές μέρες δεμένα με πολύ κοντό σχοινί τρία άλογα. Ο ιδιοκτήτης τους τα έχει παρατήσει μέσα στο κρύο και τη βροχή. Προφανώς τα πέρασε για καρέκλες… που δεν παθαίνουν τίποτα στο κρύο… Τα ζώα δεν μπορούν να κινηθούν ούτε για μερικά μέτρα και δεν υπάρχει κανένας στεγασμένο χώρος εκεί για να προστατευθούν. Η Ζωοφιλική Ομάδα Εθελοντών Σαλαμίνας κάνει έκκληση σε όποιον γνωρίζει να καλέσει στο τηλέφωνο 6938209651 και να ενημερώσει την πρόεδρο τους Νάντια Ζόμπολα, σε ποιον ανήκουν τα ζώα.
4 Σχόλια
stathis
Sas endiaferei fisika.. i polisi ton skilion sto eksoteriko kai oxi o aktibismos.... to noiima tis filozoiias kai episis na energopeiithei o 4039/12.
Akribos gia afton ton logo kai polemate tin kiria stamataki...eseis kai ola ta alla somateia pou kanoune emporeio.
Κυρία Ηλιοπούλου,σας παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου διότι ασχολούμαι με το θέμα απο τότε που το κοινωποιήσατε και υπάρχουν πράγματα τα οποία δεν ισχύουν.Αφορούν τους αριθμούς λογαριασμου και το πετ σοπ το οποίο έχει διακόψει εδω και 5 χρόνια την συνεργασία με την κυρία Σταματάκη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ΚΟΜΜΑ ΦΩΤΕΙΝΗ
Είναι δυνατόν να τηλεφωνώ στον ΔΗΜΟ ΤΕΜΠΩΝ και να μην γνωρίζουν τίποτα?..............
Επιτέλους οι φιλόζωοι της περιοχής τι κάνουν?
Στην Λάρισα δεν υπάρχουν φιλοζωικές?
Sas endiaferei fisika.. i polisi ton skilion sto eksoteriko kai oxi o aktibismos.... to noiima tis filozoiias kai episis na energopeiithei o 4039/12.
Akribos gia afton ton logo kai polemate tin kiria stamataki...eseis kai ola ta alla somateia pou kanoune emporeio.
Κυρία Ηλιοπούλου,σας παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου διότι ασχολούμαι με το θέμα απο τότε που το κοινωποιήσατε και υπάρχουν πράγματα τα οποία δεν ισχύουν.Αφορούν τους αριθμούς λογαριασμου και το πετ σοπ το οποίο έχει διακόψει εδω και 5 χρόνια την συνεργασία με την κυρία Σταματάκη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ΚΟΜΜΑ ΦΩΤΕΙΝΗ
Είναι δυνατόν να τηλεφωνώ στον ΔΗΜΟ ΤΕΜΠΩΝ και να μην γνωρίζουν τίποτα?..............
Επιτέλους οι φιλόζωοι της περιοχής τι κάνουν?
Στην Λάρισα δεν υπάρχουν φιλοζωικές?
Ακρα του ταφου σιωπη απο τις φιλοζωικες ολης της επικρατειας...Εύγε!!!