Η μικρή Νικόλ, το κουταβάκι που εντοπίστηκε στις 25 Αυγούστου πυροβολημένο στον Πρόδρομο Καρδίτσας να σέρνεται στο έδαφος, χαίρεται πλέον και απολαμβάνει την τροφή, το νερό, τα χάδια και τα παιχνίδια που της προσφέρει η Μαρία Μωραΐτη, η γυναίκα που την φιλοξενεί, η οποία μαζί με την Ερμιόνη Γιαννακού και την Κατερίνα Γκανάτσιου κλήθηκαν από τους γονείς του 7χρονου Νικόλα, που βρήκε το ζώο, για να το βοηθήσουν.
Για την σκυλίτσα έχει γίνει ήδη παραγγελία για το αναπηρικό της αμαξίδιο και τις επόμενες μέρες θα κάνει και αξονική τομογραφία ώστε να διαπιστωθεί αν το τραύμα που προκάλεσε το σφαιρίδιο του αεροβόλου μπορεί να αποκατασταθεί ή όχι. Το ζώο για να μην λερώνει φοράει αναγκαστικά πάνες και ευτυχώς γι’ αυτό ελάχιστα αντιλαμβάνεται την αναπηρία του και φυσικά παίζει όπως ακριβώς κάνουν τα παιδάκια, αφού είναι μόλις τριών μηνών.
Η Νικόλ παρά την απίστευτη ταλαιπωρία της ζητάει χάδια από τους σωτήρες της σε κάθε ευκαιρία. Αν μπορείτε να βοηθήστε καλέστε την κα Γιαννακού στο τηλέφωνο: 6930434093 (what's up), αν έχετε τη δυνατότητα να καταθέστε χρήματα για τα έξοδα του κουταβιού μπορείτε να το κάνετε μέσω Paypal: [email protected].
Η Μ.Κ.Ο. Εθελοντική Δράση Κτηνιάτρων Ελλάδος (Ε.Δ.Κ.Ε.) σε συνεργασία με την Μ.Κ.Ο. PRAKSIS – που δραστηριοποιείται στη χώρα μας σχετικά με την φροντίδα των άστεγων και όχι μόνο – πραγματοποίησε την πρώτη της δοκιμαστική «περιπολία» με τους κοινωνικούς λειτουργούς της οργάνωσης πριν από μερικές μέρες με σκοπό την φροντίδα των ζώων συντροφιάς που ζουν με άστεγους συνανθρώπους μας στην Αθήνα.
Ούτε η πρόεδρος του δικαστηρίου, που τελικά καταδίκασε τον 55χρονο δράστη, δεν άντεχε να βλέπει τη φωτογραφία του χτυπημένου Ρήγα μέσα στα αίματα… Ο κατηγορούμενος, που χτύπησε βάναυσα δύο αδέσποτα σκυλιά με σιδηρολοστό στις 23 Δεκεμβρίου 2011 στο Μοσχάτο, καταδικάστηκε τελικά σήμερα από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο της Αθήνας με 9 μήνες φυλάκιση χωρίς αναστολή, ποινή όμως, που είναι εξαγοράσιμη, (με 20 ευρώ για κάθε μέρα) και με χρηματικό πρόστιμο 3.000 ευρώ.
ΜΙΛΗΣΤΕ ΧΩΡΙΚΟΙ! ΤΟΝ ΓΩΡΙΖΕΤΕ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ!!!ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ!