Τα πέντε κουτάβια που εγκλωβίστηκαν σε χωράφι το οποίο είχε πλημμυρίσει από την καταιγίδα στο χωριό Αρτεσιανό έσωσαν στις 8 Σεπτεμβρίου δύο γυναίκες με σημαντικό φιλοζωικό έργο στην περιοχή, οι οποίες είναι και ιδρυτικά μέλη του νεοσυσταθέντος Φιλοζωικού και Πολιτιστικού Σωματείου Καρδίτσας «Διασώζω».
Η Κατερίνα Γκανάτσιου – γνωστή στους αναγνώστες του www.zoosos.gr από τις πολλές διασώσεις ζώων τα οποία εντοπίζονται να κινδυνεύουν – μπήκε στο νερό και μέσα από τον βούρκο και τα βάτα έβγαλε τα μωρά. Η Ερμιόνη Γιαννακού, που έχει καταφέρει όσα λίγοι στην Καρδίτσα για την διάσωση αδέσποτων και όχι μόνο, τράβηξε το βίντεο που βλέπετε.
Οι δύο γυναίκες, όπως μας εξήγησε η κα Γιαννακού, ενημερώθηκαν από κατοίκους του Αρτεσιανού οι οποίοι έβλεπαν ένα σκυλί - μάλλον την μάνα των κουταβιών - να γαυγίζει διαρκώς και να μικρά να κλαίνε ασταμάτητα ανήμπορα, να κινηθούν αφού εκτός από τα νερά της καταιγίδας είχαν να αντιμετωπίζουν και το κανάλι το οποίο είχε πλημμυρίσει.
Τα μικρά αφού τα έβγαλε από το νερό η κα Γκανάτσιου, οι δύο γυναίκες τα στέγνωσαν τα τάισαν και πλέον φιλοξενούνται σε σπίτι εθελοντή του σωματείου. Τα έξοδα όμως για τα δεκάδες ζώα τα οποία φροντίζουν είναι πολλά. Αν μπορείτε να βοηθήσετε του εθελοντές του «Διασώζω» με φιλοξενίες, υιοθεσίες, προσφορά τροφών, αντιπαρασιτικών φαρμάκων ή και χρημάτων για να καλυφθούν όλα αυτά επικοινωνήστε στο τηλέφωνο: 6930434093.
Ο Σαμψών, είναι ο αδέσποτος σκύλος που στις 24 Μαΐου εντοπίστηκε σοβαρά τραυματισμένος στη Νέα Σαμψούντα Πρέβεζας και όλοι αρχικά νόμιζαν ότι είχε χτυπηθεί από…
Της Ελένης Ηλιοπούλου Μετά από πολλές προσπάθειες, τεράστια γραφειοκρατία και τη συμμετοχή πολλών φορέων και ιδιωτών η μαϊμού, του είδους Chlorocebus Pygerythrus, που ζούσε για…
Τη γάτα που στις 13 Μαρτίου έπεσε από μπαλκόνι σπιτιού και την αναζητούσαν στο κέντρο της Αθήνας μεταξύ των οδών Διοχάρους, Θέτιδος, Ορμινίου και Ίωνος…