Καταγγελία στην Αστυνομία έκαναν φιλόζωοι που ταΐζουν αδέσποτες γάτες στο άλσος στην περιοχή της πλαζ του Ε.Ο.Τ. Πάτρας καθώς την Τρίτη 13 Οκτωβρίου δύο ηλικιωμένοι κάτοικοι, οι οποίοι καθημερινά βάζουν εκεί τροφή στα αδέσποτα ζώα, εντόπισαν οκτώ γάτες νεκρές και τα τρία πτώματα που μεταφέρθηκαν στο κτηνιατρείο της Ελένης Μπουρδάκου έδειξαν ότι είχαν δολοφονηθεί με αιχμηρό αντικείμενο.
Στο άλσος της πλαζ και παλιότερα έχουν βρεθεί νεκρά γατιά αλλά τις περισσότερες φορές τα σημάδια στα πτώματα των ζώων αποδεικνύουν ότι έχουν δαγκωθεί από σκυλιά, τα οποία κάποιοι σκοπίμως αφήνουν να σκοτώνουν τις γάτες, κάτι που αυτή τη φορά δεν ισχύει.
Η Άντα Δημοπούλου η οποία είναι μέλος της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας και σύμβουλος του δημάρχου Πατρέων, Κώστα Πελετίδη, για τα θέματα των αδέσποτων, εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι η κα Μπουρδάκου ήταν εξαιρετικά κατηγορηματική όταν της επισήμανε ότι τα τραύματα στα πτώματα των γατιών που μεταφέρθηκαν για νεκροψία - νεκροτομή στο κτηνιατρείο της δεν είχαν προκληθεί από ζώο αλλά έγιναν με αιχμηρό αντικείμενο.
Η ανακοίνωση της Αστυνομίας
«Από τους αστυνομικούς του Α΄ Αστυνομικού Τμήματος Πατρών σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος άγνωστου δράστη, για παράβαση του νόμου περί προστασίας ζώων συντροφιάς. Ειδικότερα, ημεδαπή γυναίκα βρήκε θανατωμένες στην περιοχή της ΠΛΑΖ οκτώ γάτες, οι οποίες μεταφέρθηκαν σε ιδιωτικό κτηνιατρείο, προκειμένου να διαπιστωθεί η αιτία του θανάτου τους.».
Συστηματική εξόντωση αδέσποτων φόλες στην πλατεία της Τρίπολης και στο δάσος της Μεραρχίας Άγνωστος αριθμός αδέσποτων ζώων (κυρίως σκυλιών) έχουν βρει φρικτό θάνατο τους τελευταίους…
Τον βοσκό που παραδέχτηκε ότι με φόλες δηλητηριάζει αδέσποτα σκυλιά, αλεπούδες και κουνάβια επειδή του τρώνε τα κατσίκια συνέλαβαν σήμερα οι θηροφύλακες του Κυνηγετικού Συλλόγου…
Στο Δημοτικό Κυνοκομείο Καστοριάς βρέθηκε το Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2012 η εκπρόσωπος της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής 115 Ζωοφιλικών Σωματείων, Βάσω Τάκη, στο πλαίσιο άτυπου ελέγχου σχετικά με τη λειτουργία των κυνοκομείων της χώρας. Τη συνόδευαν η Αναστασία Πρωτόγερου, πρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Καστοριάς μαζί με την Αναστασία Λαμπαδαρίδου, μέλος του συλλόγου, ώστε να δει με τα μάτια της και να μεταφέρει και στην Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία την φρίκη, που επικρατεί εκεί!