Στο κτηνιατρείο της Αντωνίας Γώγου μεταφέρθηκε ο σοβαρά τραυματισμένος σκύλος που περιφερόταν για καιρό στο χωριό Αχίλλειο Μαγνησίας με το περιλαίμιο να έχει μπει μέσα στον λαιμό του. Οι πολλές προσπάθειες των φιλόζωων να τον πιάσουν και να το μεταφέρουν για περίθαλψη είχαν αποβεί άκαρπες καθώς το ζώο ήταν εξαιρετικά φοβισμένο και κατάφερνε διαρκώς να ξεφεύγει. Στην έκκληση της Κατερίνας Πανανού, της Ειρήνης Πολυμενοπούλου, της Θεώνη Αρβανίτη και του www.zoosos.gr ανταποκρίθηκαν τα μέλη της ομάδας «Εθελοντές Φιλόζωοι Βελεστίνου» τα οποία βοήθησαν και έτσι από σήμερα το ζώο περιθάλπεται και ελπίζουμε να συνέλθει.
Η κατάσταση του Τζεκ – όπως τον αποκαλούν – είναι τραγική από τα δύο περιλαίμια που τον έπνιγαν και σάπισαν μέσα στον λαιμό του. Το ζώο ήταν γεμάτο ψύλλους και η μυρωδιά από την πληγή ανυπόφορη. Οι «Εθελοντές Φιλόζωοι Βελεστίνου» ευχαριστούν όσους ενδιαφέρθηκαν και ειδικά την Αλεξάνδρα Στύλα και τον Ανδρέα Κωστανάσιο για τη διάσωση του σκύλου.
Η Βίκυ Χατζηιωαννίδου μέλος του Φιλοζωικού Ομίλου Ξάνθης (Φ.Ο.Ξ.) μας ενημέρωσε για το πώς οι μικροί μαθητές που νοιάζονται για τ’ αδέσποτα σκέφτηκαν να πουλήσουν τα παιχνίδια τους για να συγκεντρώσουν τα χρήματα που απαιτούνταν ώστε να στειρωθούν δύο αδέσποτα που φρόντιζαν στη γειτονιά τους.
Η καμπάνια του Υπουργείου Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος της Κύπρου για την υιοθεσία ζώων συντροφιάς από καταφύγια και κυνοκομεία «βάζει τα γυαλιά» κυριολεκτικά και…
Οι πυροσβέστες του 8ου Πυροσβεστικού Σταθμού Αθηνών προχώρησαν στις 18 Αυγούστου στον απεγκλωβισμό ενός γατιού που είχε σφηνώσει μέσα σ’ έναν κάδο σκουπιδιών στη Βάρη…