Καταγγελία στην αρμόδια Εισαγγελία Πρωτοδικών αναμένεται να καταθέσει η Φιλοζωική Ομάδα Φωκίδας (Φ.Ο.Φ.) καθώς σε βίντεο που δημοσίευσε στο facebook ο Παναγιώτης Παπαστάθης εμφανίζεται ηλικιωμένος άνδρας να κλωτσάει έναν αδέσποτο σκύλο στο χωριό Αγία Ευθυμία. Όλα αυτά έγιναν την Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου μπροστά στα έκπληκτα μάτια των παιδιών, την ώρα της λιτανείας και σύμφωνα με τη Φ.Ο.Φ. ο δράστης είναι επίτροπος της εκκλησίας.
Τι επισημαίνει ο φιλοζωικός φορέας στην ανακοίνωση του
Στην ανακοίνωση της η Φ.Ο.Φ. επισημαίνει τα εξής: «Προχθες στην Αγια Ευθυμια λιγο πριν την λιτανευση της εικονας της Παναγιας...οι υπευθυνοι του Ναου τα εχουν ολα ετοιμα για να περασει η εικονα και οι ιεραρχες με τα χρυσα..ενα ακακο αδεσποτο ομως τους χαλαει την αψογη προετοιμασια τους, επειδη ειδε κοσμο και πηγε εκει οπως κανουν ολα τα αδεσποτα που αγαπανε τους ανθρωπους..η κυρια προσπαθει να το διωξει με χειρονομιες και τοτε εμφανιζεται ο "καλος χριστιανος" σκληρος αντρας, επιτροπος προφανως, και το κλωτσα με δυναμη και μισος, μπροστα στα απορημενα ματια των παιδιων που κρατανε τα εξαπτερυγα..ο παραδεισος ειναι πιο κοντα με αυτο που εκανε..η πραξη του συμφωνη με τα διδαγματα του Χριστου, που μαλλον δεν τα εχει διαβασει ποτε..
ΥΓ. Το βιντεο υπαρχει οπως και το ονομα του κυριου και θα κατατεθουν φυσικα στον Εισαγγελεα.
ΥΓ2. Τετοιες πραξεις φυσικα και δεν επηρεαζουν την βαθια πιστη οσων πιστευουν πραγματικα στον Χριστο της Αγαπης, μεταξυ αυτων και εγω που γραφω αυτα τα λογια, αλλα σαφως αποθαρρυνουν και απομακρυνουν τα νεα παιδια να πιστεψουν...» καταλήγει η ανακοίνωση.
Έχει σημασία να αναφέρουμε ότι ο άνθρωπος, που τράβηξε το βίντεο, απαντώντας στα σχόλια εκείνων οι οποίοι επισημαίνουν την κακοποίηση του σκύλου - καθώς όπως θα διαπιστώσετε κανείς από τους αυτόπτες μάρτυρες δεν αντιδρά - τονίζει τα εξής δικαιολογώντας την κακοποίηση του σκύλου: «Για όσους φίλους εκφράζουν δυσαρέσκεια απλά θα τους θυμίσω το τραγούδι...... "σ' όσους αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε".!!!!!!
Το σχόλιο του ανθρώπου που τράβηξε το βίντεο...
Δεδομένου δε, ότι διαπίστωσα πως η δυσαρέσκεια αφορά κυρίως στη συμπεριφορά προς το αδέσποτο, επειδή ζούμε σε μία χώρα" ακραίων φαινομένων" υπερευαισθησιας, τόσης που συγχέουμε γεγονότα και καταστασεις, έστω και αν αποβαινουν σε βάρος μας, θα πω μετά λύπης μου τελικά , οι άνθρωποι με τους ανθρώπους και τα.... ζώα με τα ζώα.!!!!» καταλήγει ο Παναγιώτης Παπαστάθης .
Στην οδό Καλαβρύτων, που είναι ο δρόμος ο οποίος οδηγεί στον ιππόδρομο (από τη Λ. Πόρτο Ράφτη) κοντά στους κάδους σκουπιδιών, ζουν κάποια σκυλάκια, τα οποία φροντίζουν φιλόζωοι εθελοντές της περιοχής του Πόρτο Ράφτη.
Το θηλυκό γαϊδούρι - που εντοπίστηκε το βράδυ της 11ης Ιανουαρίου να κείτεται στην άσφαλτο σοβαρά τραυματισμένο κοντά στο χωριό Αφάλωνας της Λέσβου με τη…
Της Νεφέλης Πολυδούρη Είμαι φοιτήτρια στο Πανεπιστημίου Κρήτης και σπουδάζω στο Ρέθυμνο. Ναι, πράγματι πρόκειται για ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα το οποίο διακρίνεται ανάμεσα στα Α.Ε.Ι.…
4 Σχόλια
petros
Πρωτού τα βάλετε με κάποιον δείτε καλύτερα το βίντεο. Το πόδι του σήκωσε ο άνθρωπος δεν το κλώτσησε απλά το τρόμαξε για να το διώξει.
Πρωτού τα βάλετε με κάποιον δείτε καλύτερα το βίντεο. Το πόδι του σήκωσε ο άνθρωπος δεν το κλώτσησε απλά το τρόμαξε για να το διώξει.
Για δες καλύτερα! Η κλωτσιά ολοφάνερη!
Μάλλον του έχει μείνει από όταν ήταν τσολιάς
Ψάχνουν τον σατανά στις ηλεκτρονικές κάρτες, και είναι μέσα στις ψυχές τους.