Σήμερα εθελοντές κατάφεραν να απεγκλωβίσουν το ένα από τα δύο κουτάβια που βρέθηκαν μέσα σε βάραθρο στον Άγιο Ιωάννη Λακωνίας.
Τον γκρεμό οι ντόπιοι τον έχουν μετατρέψει σε χωματερή και εκεί πετούν τα σκουπίδια τους και τα ανεπιθύμητα ζώα έτσι εκεί βρέθηκαν εγκλωβισμένα ένα ενήλικο θηλυκό μαζί με τα δύο μικρά της.
Οι φιλόζωοι που κινητοποιήθηκαν για τη διάσωση των σκυλιών άφησαν σήμερα τροφή και νερό και θα επιχειρήσουν και αύριο για τη διάσωση της μάνας και του δεύτερου κουταβιού καθώς η βροχή διέκοψε την επιχείρηση σωτηρίας τους.
Η Φιλοζωική Ένωση Εθελοντών Μονεμβασιάς επισημαίνει τα εξής με ανάρτηση της στο facebook: «Ήταν δύσκολα να έρθουν να πιαστούν το ένα κουταβάκι πιάστηκε και είναι ασφαλές υπάρχει και η μάνα και άλλο ένα κουτάβι κάτω πολύ φοβηκα που μπαίνουν μέσα σε μια τρύπα 15 μέτρα που άνθρωποι εύκολα δεν μπορούν να μπουν.
Δεν θα σταματήσουμε μέχρι να τα πιάσουμε .
Ευχαριστώ πάρα πολύ το Xristos Panagiotopoylos to George Panagakos kai Tony kasandrinos
Άρχισε και να βρέχει θα προσπαθήσουμε αύριο να πιάσουμε τα άλλα δυο».
Τον σκύλο που βρήκε σοβαρά τραυματισμένο και σκελετωμένο κοντά στο χωριό Κεραμειά Χανίων έσωσε και υιοθέτησε ο Μιχάλης Μαρινάκης που επικοινώνησε με το www.zoosos.gr για…
Την διάσωση ενός σκύλου που είχε εγκλωβιστεί στην ορεινή περιοχή Πάνια σε απόσταση περίπου δύο χιλιομέτρων από την Αράχωβα κατάφεραν τα μέλη της Ελληνικής Ένωσης…
Δε δίνουν πλέον παραστάσεις οι θαλάσσιοι λέοντες που εδώ και χρόνια χρησιμοποιούνταν από τους ιδιοκτήτες τους ως ζώα τσίρκου, ώστε να αποκομίζουν κέρδη.