Προσπάθεια για να σωθούν τα δύο σκελετωμένα κουτάβια που βρέθηκαν ζωντανά, πεταμένα, εγκλωβισμένα σ’ ένα βάραθρο στην περιοχή του Αγίου Ιωάννη Λακωνίας καταβάλλουν φιλόζωοι της Φιλοζωικής Ένωσης Εθελοντών Μονεμβασιάς.
Το βάραθρο, που ντόπιοι έχουν μετατρέψει σε σκουπιδότοπο, έχει γίνει τάφος για πάρα πολλά ανεπιθύμητα ζώα καθώς είναι συστηματική αυτή η μέθοδος δολοφονίας ζώων εκεί. Για τη διάσωση των δύο κουταβιών, που σήμερα δεν κατάφεραν να τα απεγκλωβίσουν καθώς είναι φοβικά, η Φιλοζωική Ένωση Εθελοντών Μονεμβασιάς επισημαίνει τα εξής με σχετική ανάρτηση της στο facebook: «Ο πολιτισμός μας.
Άγιο Ιωάννη Μονεμβασιάς στο παρελθόν τα ίδια έκαναν πετούσαν ζωντανά και νεκρά ζώα μέσα στη τρύπα δύο κουτάβια μέσα για μέρες μας είπαν ήταν και άλλα μάλλον θα είναι νεκρά πρέπει έστω τα δυο που υπάρχουν ακόμα να βγουν από εκεί θα καλέσουμε την πυροσβεστική ευχόμαστε σύντομα να βγουν Ζητάμε βοήθεια να βγουν άμεσα πριν είναι αργά αυτά τα αγγελούδια κάποιος να βοηθήσει ένα άτομο πλέον παλεύει για αυτά
Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε να πιάσουμε σήμερα τα κουτάβια αύριο θα γίνει και άλλη προσπάθεια.
Τα κουτάβια είναι φοβικά δεν πλησιάζουν μια εθελόντρια κατέβηκε κάτω αλλά ήταν τόσο επικίνδυνο που δεν υπήρχε τροπο να ξανά ανέβει ήρθε βοήθεια (thank you George Panagakos )όλα καλά τέλος καλά για την κοπέλα που ρίσκαρε τη ζωή τις για να μπορέσει να τα πιάσει.
Βάλαμε φαγητό και αύριο ελπίζουμε με βοήθεια ειδικούς να τα καταφέρουμε».
Στην κατάσχεση 645 δερμάτων λύκων προέβησαν πριν από λίγες μέρες οι κινεζικές αρχές στο διεθνές αεροδρόμιο του Πεκίνου. Σύμφωνα με το www.enet.gr oι σάκοι με τα δέρματα μεταφέρθηκαν μέσω πτήσης που έφτασε στην κινεζική πρωτεύουσα στις 29 Ιουλίου, προερχόμενη από το «Ελ. Βενιζέλος».
Με ασύστολα ψεύδη ο Σταύρος Αργυρόπουλος, εντεταλμένος σύμβουλος με καθήκοντα αντιδημάρχου στον Δήμο Σπάρτης σήμερα το πρωί από τη συχνότητα της ΕΡΤ1 και την εκπομπή…
Στο στόχαστρο των δολοφόνων μπήκαν δύο αδέσποτες σκυλίτσες στο Κομπότι Άρτας και το ένα ζώο βρήκε φρικτό θάνατο. Το δεύτερο σώθηκε χάρη στην έγκαιρη παρέμβαση…