Στην περιοχή του Αγίου Νικολάου Βόνιτσας έξω από τις εγκαταστάσεις του κλειστού κρεοπωλείου Κίρκη Α.Ε. κοντά σ' ένα Κ.Τ.Ε.Ο. μια γυναίκα εντόπισε χθες έναν σκύλο εξαθλιωμένο που μοιάζει περισσότερο με σφουγγαρίστρα παρά με ζώο.
Το σκυλί είναι βέβαιο ότι υποφέρει από το τρίχωμα - πανοπλία και ό,τι άλλο έχει πάνω του, δηλαδή παράσιτα, τσιμπούρια, ψύλλους, άγανα. Φυσικά είναι ένα ακόμα από τα πολλά αδέσποτα της περιοχής καθώς ευρύτερα στον νομό Αιτωλοακαρνανίας η κατάσταση είναι απελπιστική και η μέριμνα για τα αδέσποτα ανύπαρκτη.
Απευθύνουμε έκκληση στους αναγνώστες μας, αν βρίσκονται στην περιοχή και μπορούν να βοηθήσουν το σκυλί να σπεύσουν καθώς αυτό το ζώο υποφέρει. Η κοπέλα που εντόπισε το ζώο το εντόπισε ταξιδεύοντας και δεν μπορούσε να μας κατατοπίσει περαιτέρω για το ακριβές σημείο. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε μαζί της μέσω facebook εδώ.
Χθες μαθητές των σχολείων της Θράκης (Γυμνάσιο Σουφλίου, Δημοτικό Τυχερού, Γυμνάσιο Ιάσμου, Δημοτικό Σαπών) που έχουν υιοθετήσει συμβολικά τον απειλούμενο Ασπροπάρη μεταμόρφωσαν την Ημέρα της Γης σε μέρα διαμαρτυρίας ενάντια στις φόλες, στα δηλητηριασμένα δολώματα που εξοντώνουν τα ζώα και είναι επιζήμια το περιβάλλον.
Ο Βαγγέλης Λιάνας, μέλος του φιλοζωικού συλλόγου «Στοργή» βρήκε σήμερα τα κουτάβια που βλέπετε σ’ ένα χωράφι στην Κοζάνη. Η μητέρα τους ήταν νεκρή και καλυμμένη από το χιόνι.
Στις 21 Ιουνίου μέσα στην πόλη του Ναυπλίου εμφανίστηκε, να περιφέρεται αδέσποτο ένα πρόβατο, το οποίο προφανώς είχε φύγει από κοντινή στάνη. Το ζώο περιφερόταν ανάμεσα στα οχήματα και τελικά ο ιδιοκτήτης του που το αναζήτησε κατάφερε να το πιάσει. Αυτό μας πληροφορεί η ιστοσελίδα www.parapolitikaargolida.gr, που δημοσιεύει και το φωτογραφικό υλικό.