Στις 26 Φεβρουαρίου σας είχαμε δείξει στο www.zoosos.gr καρέ – καρέ τη θεαματική διάσωση ενός σκύλου τον οποίο εντόπισε η Ρίτσα Γιολδάση εθελόντρια του φιλοζωικού σωματείου «Αδέσποτοι Εθελοντές Λάρισας» μέσα στον ποταμό Τιταρήσιο στον Τύρναβο Θεσσαλίας να στέκεται σε μια νησίδα από βράχια ενώ γύρω του το νερό έτρεχε με ορμή.
Μετά από μια επιχείρηση διάσωσης που κράτησε από τις 10:00 το πρωί και ολοκληρώθηκε στις 17:30 το απόγευμα το σκυλί σώθηκε χάρη στο γερανοφόρο όχημα και στους άνδρες της Ειδικής Μονάδας Αντιμετώπισης Καταστροφών που το έπιασαν.
Στο βίντεο που μας έστειλε το φιλοζωικό σωματείο «Αδέσποτοι Εθελοντές Λάρισας» φαίνεται το πόσο δύσκολη ήταν η επιχείρηση διάσωση τους ζώου. Η αντιπρόεδρος του συλλόγου που το φιλοξενεί προσωρινά μας πληροφόρησε ότι δεν έχει ενδιαφερθεί ακόμα κανείς γι’ αυτό το πλάσμα μια σκυλίτσα 2 ετών που γλύτωσε τον πνιγμό επειδή πολλοί νοιάστηκαν. Αν θα θέλατε να την υιοθετήσετε καλέστε την Αθανασία στο τηλέφωνο: 6975620881.
Συγκέντρωση και πορεία διαμαρτυρίας ενάντια στη βιομηχανία της γούνας και την εκμετάλλευση των ζώων θα πραγματοποιηθεί στην πλατεία Συντάγματος το Σάββατο 8 Δεκεμβρίου στις 12:00. Το κάλεσμα διοργανώνουν αντισπισιστές και αναρχικοί, οι οποίοι τονίζουν πως τα ζώα γδέρνονται ζωντανά και υποφέρουν φριχτά για να ικανοποιείται η ματαιοδοξία υπάκουων καταναλωτών. Και όλα αυτά για να πλουτίζουν οι ιδιοκτήτες των εκτροφείων, των σφαγείων, οι έμποροι.
Έκκληση για τη φροντίδα άρρωστων και τραυματισμένων αδέσποτων ζώων που ζουν στο χωριό Θεολόγος Εύβοιας (ανήκει στον Δήμο Διρφύων – Μεσσαπίων) απευθύνει μέσω του www.zoosos.gr…
Της Ελένης Ηλιοπούλου Αγώνα για να δικαιωθεί έδωσε και τελικά τα κατάφερε ένας κάτοικος της Ηλιούπολης Αττικής που τον Ιούνιο 2019 φιλοξένησε στο σπίτι του…