H MOm, η Εταιρεία για τη Μελέτη και Προστασία της Μεσογειακής Φώκιας, έκανε σήμερα γνωστό πως μια φώκια βρέθηκε σήμερα δολοφονημένη στο νησάκι Περιστέρα, δίπλα από την Αλόννησο, και δράστης φυσικά είναι ψαράς καθώς το ζώο (είδος υπό προστασία) το σκότωσε με ψαροντούφεκο και η βέργα από το καμάκι έμεινε καρφωμένη στο κορμί της Monachus monachus, όπως βλέπετε και στη σχετική φωτογραφία που τράβηξε η Ελένη Τούντα, βιολόγος και μέλος του Δ.Σ. της MOm.
Το ζώο δυστυχώς είχε εξοικειωθεί με τους ανθρώπους.
Για τη δολοφονία του Κωστή, πού ήταν περίπου 2,5 ετών, καθώς η φώκια είχε γίνει μασκότ του νησιού τους τελευταίους μήνες, η Mom ζητάει από πιθανούς αυτόπτες μάρτυρες να καταγγείλουν τον δράστη στις αρχές και τονίζει τα εξής: «Δυστυχώς για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται ότι η ανθρώπινη κακία και βλακεία δεν έχει όρια! Σήμερα ειδοποιηθήκαμε ότι η νεαρή αρσενική φώκια «Κωστής» (μασκώτ της Αλοννήσου τους τελευταίους μήνες) είναι νεκρή από ανθρώπινο χέρι. Το αθώο και ανυποψίαστο ζώο, όπως διαπιστώσαμε, χτυπήθηκε επί τούτου με ψαροντούφεκο που έφερε καμάκι μεγάλου διαμετρήματος για αυτόν ακριβώς τον σκοπό!
Το γεγονός έχει λυπήσει βαθύτατα και αγανακτήσει όχι μόνο τους ανθρώπους της MOm αλλά και όλους τους ευαισθητοποιημένους κατοίκους και επισκέπτες της Αλοννήσου που είχαν την τύχη να θαυμάσουν τον "Κωστή". Αυτός που το έπραξε προφανώς δεν έχει το ελάχιστο θάρρος να εμφανιστεί και να αναλάβει την ευθύνη της ανοησίας του.
Για αυτό και καθώς η συγκεκριμένη πράξη εκτός από ανήθικη είναι και κακουργηματική, καλούμε:
Τις αρμόδιες αρχές να αναλάβουν άμεσα δράση ώστε να βρεθούν και να οδηγηθούν στη δικαιοσύνη οι ένοχοι. Όποιον πολίτη γνωρίζει οτιδήποτε σχετικό με το συγκεκριμένο αποτρόπαιο γεγονός να το γνωστοποιήσει άμεσα στις λιμενικές αρχές. Η MOm θα προχωρήσει από την πλευρά της σε κατάθεση μήνυσης κατά παντός υπευθύνου.».
Θυμίζουμε ότι ο Κωστής είχε βρεθεί σε νεαρή ηλικία ορφανός και τον μεγάλωσαν οι άνθρωποι της Mom. Δυστυχώς για το ζώο ήταν εξοικειωμένο με τους ανθρώπους και συχνά ανέβαινε και σε σκάφη για να ξεκουραστεί, όπως βλέπετε και στα βίντεο που τράβηξε τον περασμένο Μάιο ο Ηλίας Στραχίνης.
Ο σύλλογος «Φιλοζωική Ομάδα Φωκίδας» με ανακοίνωση του καταγγέλλει τη δηλητηρίαση 11 αδέσποτων σκυλιών και την εξαφάνιση άλλων τόσων στην πόλη της Άμφισσας, που παραμένουν άφαντα. Σύμφωνα με κατοίκους της περιοχής πολλές είναι και οι γάτες που εξοντώθηκαν με τον ίδιο τρόπο. Όλα τα σκυλιά ήταν υπό την προστασία των ανθρώπων της Φ.Ο.Φ., είχαν μάλιστα στειρωθεί με χρήματα των μελών της, ήταν και εμβολιασμένα και αποπαρασιτωμένα και ταΐζονταν καθημερινά, ενώ φορούσαν το ειδικό κολάρο του συλλόγου.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Με αφορμή τη σύλληψη στις 12 Φεβρουαρίου ενός 73χρονου άνδρα που για καιρό κακοποιούσε τον σκύλο του στην περιοχή Αγία Βαρβάρα στο…
Στη σύλληψη ενός 67χρονου άνδρα στην περιοχή της Νέας Σελεύκειας Θεσπρωτίας προχώρησαν αστυνομικοί καθώς το μεσημέρι της Τετάρτης κοντά στο σπίτι του εντοπίστηκαν φόλες, έξι…