Έκκληση για την υιοθεσία ενός σκύλου που κάποιος αφού χρησιμοποίησε ως εργαλείο σε κυνομαχίες στη συνέχεια εγκατέλειψε στη Λεβαία της Φλώρινας κάνει και μέσω του www.zoosos.gr το Φιλοζωικό Σωματείο Αμύνταιου «Η Αγκαλιά». Το θηλυκό Ροτβάιλερ με την κομμένη ουρά βρέθηκε τον περασμένο Αύγουστο και όταν τα μέλη του συλλόγου πήγαν για να πάρουν το επιθετικό, όπως τους είχαν περιγράψει, σκυλί - που είχε μπει σ’ ένα κτήμα - βρήκαν ένα εξαιρετικά αδύνατο εξαντλημένο, διψασμένο και ταλαιπωρημένο ζώο, το οποίο έτρεξε κατευθείαν κοντά τους και μπήκε στο αυτοκίνητο τους.
Η σκυλίτσα, που όπως έδειξαν οι αιματολογικές εξετάσεις έχει τελικά και λεϊσμανίωση, αφού στειρώθηκε και εμβολιάστηκε εδώ και δύο μήνες φιλοξενείται στο υπό κατασκευή καταφύγιο αδέσποτων του Δήμου Αμυνταίου και μένει διαρκώς σ’ ένα κλουβί. Όμως είναι ένα ζώο που προφανώς έχει υποστεί πολλά από τους ανθρώπους και έχει προφανώς εκπαιδευτεί να επιτίθεται στα άλλα γι’ αυτό όποιος το υιοθετήσει θα πρέπει να γνωρίζει για να μπορεί να χειριστεί τη Νεμέα και φυσικά να μην έχει άλλα ζώα.
Η Πενταμελής Επιτροπή του Δήμου Αμυνταίου - που είναι αρμόδια για το θέμα - αν η σκυλίτσα δεν υιοθετηθεί, αποφάσισε τη θανάτωση της στις 27 Νοεμβρίου. Η Νεμέα έχει σημάδια στο κορμί της, στην κοιλιά, στη γλώσσα, στα πόδια της από τα δαγκώματα που υπέστη στις μάχες. Αν και τα πάει εξαιρετικά καλά με τους ανθρώπους έχει διαπιστωθεί ότι είναι επικίνδυνη για τα άλλα σκυλιά, ενώ δεν έχουν δει τις αντιδράσεις της προς τις γάτες ή και τα παιδιά.
Αν κάποιος θα ήθελε να αναλάβει αυτό το ζώο, καθώς δεν φταίει για ό,τι πέρασε μπορεί ουσιαστικά να το βοηθήσει παρακαλείται να καλέσει στο τηλέφωνο: 6989887723.
Η Γραμματεία Οικολογίας και Περιβάλλοντος των Ανεξαρτήτων Ελλήνων με μηνυτήρια αναφορά που που αναμένεται να καταθέσει στην Εισαγγελία Αθηνών - τις επόμενες μέρες - ζητάει την απόδοση ευθυνών για όλα όσα συνέβησαν εις βάρος των ελαφιών, που ζούσαν μέσα στο παράνομο «καταφύγιο», το οποίο ο Οικοδομικός Συνεταιρισμός Υγειονομικών «Διεθνής Ιπποκράτειος Πολιτεία ΣΥΝΠΕ» κατασκεύασε στην Ιπποκράτειο Πολιτεία δίπλα από τη λίμνη Μπέλετσι το 2008.
Τις συνέπειες των κυβερνητικών αποφάσεων για αδέσποτα, οικόσιτα, εκτρεφόμενα ζώα φάρμας από μη επαγγελματίες κτηνοτρόφους που βρίσκονται σε περιοχές εκτός δήμου μόνιμης κατοικίας των ιδιοκτητών…
Με το www.zoosos.gr επικοινώνησε χθες ο Νικόλαος Ιώβης, κτηνίατρος και διευθυντής Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Δράμας σχετικά με την καταγγελία που δημοσιεύσαμε στις 23/6 για το μπαρ που χρησιμοποιεί ως ντεκόρ για κότα σε γυάλα.
1 Σχόλιο
K
Yparxei kapoia enhmerwsh gia thn tuxh ths skulitsas?
Yparxei kapoia enhmerwsh gia thn tuxh ths skulitsas?