Διέφυγε τον κίνδυνο και αναρρώνει το νεαρό θηλυκό άλογο που εντοπίστηκε στις 22 Φεβρουαρίου σε τραγική κατάσταση σε ορεινή περιοχή των Μεγάρων Αττικής και χάρη στη βοήθεια φιλόζωων μεταφέρθηκε λίγες μέρες αργότερα μαζί με ακόμα ένα πουλάρι σε ασφαλές σημείο, έγινε εκτενής καθαρισμός της τεράστιας πληγής και πλέον μαθαίνει, αφού επέζησε, πως να εμπιστεύεται τους ανθρώπους.
Σε αυτήν την κατάσταση ήταν το θηλυκό πουλάρι...
Τα δύο πουλάρια, που βρέθηκαν παρατημένα, αφού διασώθηκαν φιλοξενούνται στις εγκαταστάσεις του κέντρου ιππασίας «ΙΠΠΟΛΥΤΗ» στην περιοχή του Κάτω Πευκενέα στα Μέγαρα. Εκεί τα επισκέφθηκε στις 7 Μαρτίου η Ηλέκτρα Ασιλιάν, ψυχολόγος και εκπαιδεύτρια αλόγων προκειμένου να τα βοηθήσει να μάθουν να μην φοβούνται τους ανθρώπους, αν και το είδος μας τους έχει προκαλέσει μεγάλο πόνο.
Το Φιλοζωικού Σωματείου Μεγάρων «ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ ΠΑΛΜΟΣ» για τη θετική εξέλιξη της πορείας του θηλυκού πουλαριού τονίζει τα εξής με ανακοίνωση του στις 7 Μαρτίου: «Η κούκλα μας ξεπέρασε τον κίνδυνο
Είμαστε λιιιγοοο πιο χαρούμενοι όταν διαδώσεις σαν και αυτές έχουν αίσιο τέλος. Η όμορφη πουλαριτσα που διαδώσαμε έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο και η πληγή που είχε στο λαιμό της αρχίζει σιγά σιγά και κλείνει.
Μεγάλη πληγή στον λαιμό του ζώου κλείνει...
Μια όμως βασικότερη πληγή είναι αυτή της ψυχής της .Πλέον με πολύ αγώνα που έχει δοθεί εμπιστεύεται σιγά σιγά τους ανθρώπους !!!
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς την Electra Asilian που ήρθε αφιλοκερδώς σήμερα στις εγκαταστάσεις Ιππολύτη που φιλοξενουνται τα άλογα και έδωσε την δική της πινελιά στην εναλλακτική θεραπεία για να βοηθήσει την μικρή στην ανάρρωση της .
Ηλέκτρα μου σε ευχαριστούμε από καρδιάς για το έργο που προσφέρεις και που είσαι δίπλα σε αυτά τα πλάσματα που υποφέρουν.
Με εκτίμηση
Η ομάδα
ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ ΠΑΛΜΟΣ - STRAY PULSE».
Καθημερινά τα ιπποειδή βασανίζονται μέχρι θανάτου...
Η κακοποίηση και των ιπποειδών στην Ελλάδα – παρά την αυστηροποίηση της νομοθεσίας – είναι καθημερινό φαινόμενο και ελάχιστοι είναι αυτοί που καταγγέλλουν στις αρχές το δράμα των ζώων ή παλεύουν να σώσουν πλάσματα που υποφέρουν.
Στην έκκληση των φιλόζωων που εντόπισαν το περασμένο Σάββατο μια νεαρή γάτα μέσα στο Κηφισό ποταμό στην πεζογέφυρα στο ύψος Λαχαναγοράς στον Άγιο Ιωάννη Ρέντη…
Το Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων (Ε.Κ.Π.Α.Ζ.) με τη συνδρομή της Δράσης για την Άγρια Ζωή και του Φορέα Διαχείρισης της λίμνης Κερκίνης απελευθέρωσαν σήμερα στη λίμνη Κερκίνη 15 άγρια πουλιά τα οποία είχαν νοσηλευτεί στις εγκαταστάσεις του. Πρόκειται για 11 Πελαργούς (Ciconia ciconia), 1 Σταχτοτσικνιά (Ardea cinerea), 2 Τσίφτηδες (Milvus migrans) και ένα Σταυραετό (Hierraetus pennatus). Τα πουλιά είχαν βρεθεί τραυματισμένα ή κάποια από αυτά ενώ ακόμα ήταν μωρά και στάλθηκαν στο Ε.Κ.Π.Α.Ζ. για νοσηλεία.
Ο Στέλιος Κυριακού γνωστός στο Ναύπλιο για τη φροντίδα δεκάδων σκυλιών κλήθηκε να βοηθήσει το βράδυ της Τρίτης 26 Μαρτίου στον απεγκλωβισμό ενός σκύλου που…