Τη φροντίδα του ηλικιωμένου γαϊδουριού που περιφερόταν εδώ και καιρό εγκαταλελειμμένο στην περιοχή της Ψάθας Βιλίων Αττικής ανέλαβαν φιλόζωοι.
Το ζώο, όπως επισημαίνει η Μαρία Αρκομάνη η οποία είναι ιδρύτρια της Α.Μ.Κ.Ε. «ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ ΠΑΛΜΟΣ», όχι μόνο είναι γέρικο αλλά έχει και αρθρίτιδα πιθανότατα από τα πολλά βάρη που σήκωνε για πολλά χρόνια.
Για να τον μεταφέρουν στον χώρο φιλοξενίας έδωσαν χθες στον γεράκο μηλαράκια ώστε να τον πείσουν να περπατήσει και σήμερα θα τον εξετάσει και ιππίατρος, ώστε να λάβει το ζώο και σωστή τροφή και βιταμίνες. Μάλιστα τον ονόμασαν Μπόμπο.
Αν μπορείτε να βοηθήσετε
«Όποιος θέλει να βοηθήσει στην αρχή για τις πρώτες του τροφές/βιταμίνες μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας ώστε να δοθεί αριθμός λογαριασμού. Σας ευχαριστούμε από καρδιάς» επισημαίνει η κα Αρκομάνη με σχετική ανάρτηση της στο facebook.
Με το www.zoosos.gr επικοινώνησε η Σταυρούλα Λιβιτσάνου που είναι κάτοικος Αγρινίου, για καταγγείλει τη δολοφονία αδέσποτων και άγριων ζώων με φόλες στη γειτονιά της. Διαβάζοντας…
Μέσω facebook και στην ομάδα «Φ.Ο.Σ. - Φιλοζωική Ομάδα Σείριος Ηρακλείου» ο Μάριος Πετρομιχελάκης έκανε γνωστό ότι στο χωριό Απόστολοι Πεδιάδος στο Ηράκλειο της Κρήτης…
Όσοι διαβάζουν καθημερινά τις ειδήσεις και τα ρεπορτάζ του www.zoosos.gr γνωρίζουν πολύ καλά τι υφίστανται τα ζώα από τους ανθρώπους και στη χώρα μας. Εντούτοις παντού…