Τους πυροσβέστες και τους εργάτες που απεγκλώβισαν τον σκύλο ο οποίος επί τέσσερις μέρες βρισκόταν εγκλωβισμένος στο Άνω Διμηνιό Κορινθίας ανάμεσα στις στιβαγμένες ράγες του τρένου ευχαριστεί η Βιολέττα Πετροπούλου γνωστή για τη φιλοζωική της δράση στην περιοχή και πρόεδρος της Μ.Κ.Ο. «Ζωόφιλοι εν δράσει».
Η Βιολέττα Πετροπούλου αγκαλιά με τον μικρό...
Στην ευχαριστήρια επιστολή της που έστειλε και στο www.zoosos.gr επισημαίνει: «Αισθάνομαι την βαθιά υποχρέωση πάνω απ’ όλα ως άνθρωπος, αλλά και ως εκπρόσωπος της οργάνωσης “Ζωόφιλοι εν δράσει”, να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου, ΟΛΟΥΣ, όσους συνέβαλλαν στον απεγκλωβισμό και διάσωση του σκύλου στις 7-2-2017, ο οποίος ήταν εγκλωβισμένος για 4 ολόκληρες μέρες σε στοιβαγμένες ράγες τραίνου, στο Άνω Διμηνιό.
Ιδιαίτερη μνεία θα ήθελα να κάνω στον Υποδιοικητή της Πυροσβεστικής υπηρεσίας Κιάτου κ. Δημήτριο Λέρη, καθώς και σε όλη την Πυροσβεστική για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμά μας και την πολύωρη και υπέρμετρη προσπάθεια που κατέβαλλαν.
Έκοψαν τις ράγες για να βγάλουν το ζώο...
Επίσης θα ήθελα να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου στην εταιρεία ΜΕΤΚΑ που επέτρεψε να γίνει η τελική επέμβαση απεγκλωβισμού, στον Διευθυντή Εργοταξίου κ. Βασίλειο Καραγκιουλέ, που ανέλαβε την ευθύνη του δύσκολου εγχειρήματος, καθώς και σε όλους τους συνεργάτες της εταιρείας, οι οποίοι έφεραν σε πέρας το δύσκολο αυτό έργο της διάσωσης.
ΟΛΟΙ ανταποκρίθηκαν στο καθήκον τους κατά αρχήν με επαγγελματισμό, αλλά και με μεγαλείο ψυχής που τους καταξιώνει ως ανθρώπους.
Δεν θα ήθελα να παραλείψω να ευχαριστήσω, τον κύριο Απόστολο (Τόλη) Τουμπανάκη, 83 ετών, ο οποίος δεν προσπέρασε και δεν αγνόησε την έκκληση για βοήθεια του σκύλου, αλλά παρακάλεσε την ζωόφιλη ανιψιά του Ελένη Τουμπανάκη να τον βοηθήσει, να βρεθεί μια λύση.
Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω την φίλη και ζωόφιλη Ελένη Τουμπανάκη, η οποία με ενημέρωσε και μου έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστώ μαζί της μέχρι το τέλος της επιχείρησης.
Είναι ευλογία σε μία εποχή κρίσης των αρχών και αξιών, όπου όλα ισοπεδώνονται και χάνουν το νόημά τους στο βωμό της αδιαφορίας, και της ιδιοτέλειας να συναντάς τέτοιους Ανθρώπους με Α κεφαλαίο, με πηγαία διάθεση για προσφορά και με τόσο υψηλή συναίσθηση ευθύνης και ευγενή αισθήματα.
ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Κιάτου και στους συνεργάτες της εταιρείας ΜΕΤΚΑ που επανδρώνονται από τέτοια άξια και ικανά στελέχη. Καλή συνέχεια και καλή δύναμη στο δύσκολο και απαιτητικό έργο σας» καταλήγει στην επιστολή της η κα Πετροπούλου.
Πολύ συχνά γράφουμε στο www.zoosos.gr για τα όσα υφίστανται τα ζώα και στην Πάρο από τους κατοίκους του νησιού. Οι Παριανοί συνήθως δείχνουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το καλό πλύσιμο του αυτοκινήτου τους, και τη συντήρηση της βάρκας τους, για την καλλιέργεια του χωραφιού τους, αλλά αφήνουν π.χ. τον σκύλο τους δεμένο χωρίς φαγητό και νερό, λες και το ζώο είναι τσιμεντόλιθος χωρίς ανάγκες ή ξεπαστρεύουν τ' αδέσποτα πετώντας φόλες.
Ο Γιώργος Καλτσάς και η Άννα Δεληγιάννη είναι κτηνίατροι και δημοσίευσαν στη σελίδα τους στο facebook «Επεμβατικό Κτηνιατρείο Βόλου» την ιστορία και τις δραστηριότητες της…
Επανειλημμένα έχει τονιστεί από τους επιστήμονες η σημασία του Κυπαρισσιακού Κόλπου για την φωλεοποίηση του απειλούμενου είδους Caretta caretta. Φιλοξενεί τη δεύτερη (μετά τη Ζάκυνθο) σημαντικότερη περιοχή ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας στη Μεσόγειο. Ο πυρήνας του βιότοπου εντοπίζεται στο νοτιότερο τμήμα του Κόλπου και δη στα 10 χιλιόμετρα παραλίας μεταξύ του ποταμού Νέδα και του χωριού Καλό Νερό, όπου γίνεται το 86% της φωλεοποίησης.