Η ταινία μικρού μήκους «ARTemis» η οποία δημιουργήθηκε για εκπαιδευτικούς σκοπούς από το 3ο Νηπιαγωγείο Καλυθιών Ρόδου στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Επιστήμες της Αγωγής - Εκπαίδευση με χρήση Νέων τεχνολογιών» του Πανεπιστήμιου Αιγαίου είναι ένα μικρό αντικυνηγετικό αριστούργημα με πρωταγωνιστές πιτσιρίκια που υποδύονται τους κυνηγούς και τα ζώα - θηράματα.
Ο σκηνοθέτης της ταινίας, Θάνος Χατζής, επισημαίνει γι’ αυτό το εξαιρετικό φιλμάκι: «Ευχαριστώ ιδιαίτερα τις συναδέλφους Μαρία Παπαφιλίππου, Ιωάννα Σολωμού, Nitsa Argirou Aggeliniou, Froso Diamanti Kaseka για την συνεργασία και την φιλοξενία στο 3ο Νηπιαγωγείο, τους κυρίους Kostas Stoforos & Κωστής Α. Μακρής για την πρωτότυπη ιστορία τους, τον κύριο Άγγελο Τριανταφύλλου για την άδεια χρήσης της ξεχωριστής - θεατρικής - μουσικής του, την χαρισματική Μαρία Ρίζου για την φιλική συμμετοχή σε ρόλο ερμηνεύτριας αλλά και ηθοποιού, την κυρία Maria Kladaki για την πολύτιμη καθοδήγησή της καθ’ όλη την διάρκεια των γυρισμάτων, καθώς και όλους τους μικρούς πρωταγωνιστές που για ακόμα μια φορά μας εξέπληξαν με την υποκριτική τους δεινότητα!
Αναμφίβολα η παιδευτική αξία της τέχνης απέναντι στη κοινωνία είναι αναγκαία. Γιατί όπως επισημαίνει ο Marcuse (1977): “Η τέχνη δεν μπορεί να αλλάξει τον κόσμο αλλά μπορεί να συντελέσει στο ν’ αλλάξουν η συνείδηση και οι διαθέσεις των ανθρώπων, οι οποίοι μπορούν ν’ αλλάξουν τον κόσμο”».
Ο κ. Χατζής εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι η ενασχόληση του με το θέμα σχετίζεται με τις σπουδές του καθώς είναι απόφοιτος του Τμήματος Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και του Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού του Πανεπιστημίου Αιγαίου και σύντομα ολοκληρώνει το μεταπτυχιακό του στις Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση.
Έκκληση για τον σκελετωμένο και άρρωστο σκύλο, που εντοπίστηκε σήμερα στον σταθμό του Προαστιακού Σιδηρόδρομου «Άγιος Γεώργιος» στο Σχηματάρι Βοιωτίας στην κατεύθυνση προς Χαλκίδα, απευθύνει…
Άλλο ένα στοιχείο, που αποδεικνύει τους ψευδείς ισχυρισμούς του Δήμου Ναυπακτίας σχετικά με τη «φροντίδα» που παρέχει στα έγκλειστα ζώα, τα οποία ζουν στο παράνομο κυνοκομείο στην περιοχή της Λυγιάς, φέρνει στη δημοσιότητα η Εθελοντική Ομάδα Φιλόζωων Ναυπάκτου.
Συνέντευξη Τύπου για την παρουσίαση των οχτώ ενημερωτικών βίντεο με τον τίτλο: «STOP! Κοίταξε τα μάτια τους!» διοργανώνει Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) στις…