Με τη βοήθεια των ανδρών της Ε.Μ.Α.Κ. και φιλόζωων εθελοντών απεγκλωβίστηκε στις 2 Οκτωβρίου ο σκύλος που επί πέντε μέρες παρέμενε εγκλωβισμένος - εξαιτίας του σεισμού που χτύπησε την Κρήτη στις 27 Σεπτεμβρίου - στα χαλάσματα ενός σπιτιού στο χωριό Αρχοντικό Ηρακλείου.
Τις φωτογραφίες τράβηξε η Έλλη Κοκάλη, μια εκ των λιγοστών εθελοντών που πήγαν επί τόπου για να βοηθήσουν να σωθεί αυτό το πλάσμα...
Η έκκληση για τη σωτηρία του ζώου έγινε από τη Μ.Κ.Ο. «Ζωφόρος» η οποία κινητοποίησε τις αρχές και έτσι χθες απομακρύνθηκαν οι όγκοι από τα μπάζα και τις πέτρες και το ζώο βρέθηκε ζωντανό αλλά εξαθλιωμένο μέσα στο σπίτι του στο Αρχοντικό.
Το σκυλί καθώς το έβγαζαν από το σπίτι διέφυγε της προσοχής της ιδιοκτήτριας του και δέχτηκε επίθεση από άλλα αδέσποτα σκυλιά με αποτέλεσμα να τραυματιστεί περαιτέρω.
Το ζώο ράτσας, μεταφέρθηκε τελικά στο κτηνιατρείο του Μιχάλη Δασκαλάκη στο Ηράκλειο για περίθαλψη και εκεί διαπιστώθηκε η γενικότερη κακή του κατάσταση, που δεν προκλήθηκε μόνο εξαιτίας του εγκλωβισμού του στα χαλάσματα καθώς είχε μείνει επί πέντε ημέρες χωρίς νερό. Το ζώο είναι γεμάτο κατακλίσεις και χωρίς δόντια αν και είναι περίπου πέντε ετών! Ο σκυλάκος μπήκε στον ορό, ώστε να ενυδατωθεί, και γι’ αυτόν βρέθηκε ήδη φιλοξενία.
Ο σεισμός αποκάλυψε δεκάδες εξαθλιωμένα αδέσποτα και πολλά κακοποιημένα οικόσιτα...
Ο σεισμός έδωσε την αφορμή να έρθουν στη δημοσιότητα αρκετά περιστατικά με ζώα που ζουν σε εξαιρετικά άθλιες συνθήκες μέσα σε ιδιωτικούς χώρους, (σπίτια, στάβλους, αγροικίες) επιβεβαιώνοντας ουσιαστικά αυτό που καλά γνωρίζουμε ότι συμβαίνει και στην Κρήτη, πως τα ζώα κακοποιούνται συστηματικά από τους ιδιοκτήτες τους (ενεργητικά ή παθητικά).
Στις εγκαταστάσεις του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Θεσσαλονίκης στη Σοφούλη στην περιοχή Καραμπουρνάκι φιλοξενείται ο θηλυκός σκύλος που σήμερα τα ξημερώματα διασώθηκε από άνδρες του Λιμενικού καθώς…
Το ρεπορτάζ του www.zoosos.gr επιβεβαιώνει ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ επισημαίνοντας ότι έπειτα από έναν αγώνα αρκετών ετών τελικά οι αρκούδες και οι λύκοι του Δημοτικού Ζωολογικού Κήπου θα μεταφερθούν στις εγκαταστάσεις του με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Θεσσαλονίκης.
Τα γατάκια που βρέθηκαν μέσα σε μια πλαστική σακούλα πεταμένα στα σκουπίδια στο Λουτράκι στις 27 Μαρτίου 2016 ουσιαστικά έσωσε, αφού τα θήλασε, μια αδέσποτη…
Δεν ειναι μποξερ ειναι μπουλμαστιφ..