Το βίντεο με την αρκούδα και τα αρκουδάκια της που ο Δημήτρης Τζάντζαρης τράβηξε σε δασικό δρόμο μεταξύ των χωριών Βλάστη (νομός Κοζάνης) και Κλεισούρας (νομός Καστοριάς) στις 29 Δεκεμβρίου δείχνει τη μάνα που τρέχει μαζί με τα μικρά της και δεν απομακρύνεται από αυτά, παρά τον φόβο που τη προκαλεί το γεγονός ότι ο άνθρωπος με το όχημα την ακολουθεί από τόσο κοντά.
Όπως πολλές φορές έχουμε πει και τα άγρια ζώα πρέπει να τα σεβόμαστε και να μην επιδιώκουμε για να τραβήξουμε έστω ένα βίντεο ή μια φωτογραφία να τα κάνουμε να αγωνιούν ή να γεμίζουν με φόβο.
Ο κ. Τζάντζαρης μας εξήγησε ότι δεν ήταν στις προθέσεις τους να τρομάξουν τη μάνα με τα μικρά της και αυτό έγινε για λίγα δευτερόλεπτα και πως τα ζώα ακολούθησαν χθες βράδυ τον δρόμο τους και εκείνοι τον δικό τους.
Φυσικά είναι απορίας άξιο – ίσως άλλη μια απόδειξη της κλιματικής αλλαγής – το γιατί οι αρκούδες αυτή την εποχή δεν έχουν πέσει ακόμα σε χειμέριο ύπνο. Αιτία ίσως είναι ή οι υψηλότερες από το συνηθισμένο θερμοκρασίες τη χειμερινή περίοδο ή η έλλειψη τροφής.
Κατά τους χειμερινούς μήνες η αρκούδα πέφτει σε χειμέριο ύπνο και όχι νάρκη, αφού μπορεί να ξυπνήσει αν ενοχληθεί. Αξιοσημείωτο είναι πως ενώ όλα τα ζώα, που πέφτουν σε χειμέριο ύπνο, πρέπει κατά καιρούς να ξυπνήσουν, για να αποβάλουν τα ούρα τους, η αρκούδα δεν χρειάζεται να κάνει κάτι τέτοιο διότι διαθέτει έναν μοναδικό μηχανισμό ανακύκλωσης της ουρίας.
Το άλλο αξιοσημείωτο είναι, ότι η αρκούδα γεννά κατά τη διάρκεια του ύπνου 1 έως 3 μικρά, που ζυγίζουν μόλις 200-300 γραμμάρια το καθένα!
Ο φωτογράφος Σταύρος Νιφλής από το νησί της Πάρου απαθανάτισε και αυτό το στιγμιότυπο. Ο γάτος και ο ηλικιωμένος άνδρας σ’ ένα περίπατο. Ένα τσιγάρο δρόμος και αυτοί οι δύο πλάι – πλάι…
Ο άνδρας, που βλέπετε, είναι άστεγος και μένει στους δρόμους της Θεσσαλονίκης μαζί με τα τέσσερα σκυλιά του. Χτες - όπως γράφει η Ελεάνα Παλατζιάν στο προφίλ της στο facebook - τον βρήκαν στη διασταύρωση των οδών Τσιμισκή και Παύλου Μελά. Του προσέφεραν φαγητό και εκείνος πρώτα έδωσε στα ζώα να φάνε και μετά άρχισε εκείνος να τρώει.
Με ανάρτηση του στο facebook o Βασίλης Μπούτσης, αντιδήμαρχος στον Δήμο Σαρωνικού, κυριολεκτικά διαφημίζει το πως τα αδέσποτα σκυλιά απολαμβάνουν τη ζεστασιά της φάτνης στα…