Απαγορεύεται να ζευγαρώσεις το κατοικίδιο σου αν δεν έχεις μεριμνήσει για τα μωρά του!
Oι φιλοζωικές οργανώσεις που είναι μέλη της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας (Π.Φ.Π.Ο.) προκειμένου να περιοριστούν οι ανεξέλεγκτες γεννήσεις από τα ιδιόκτητα κατοικίδια ζώα, οι οποίες ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό στην δημιουργία των αδέσποτων, ζητούν την βοήθεια και την επαγρύπνηση των φιλόζωων.
Είναι πολύ απλό και εύκολο. Όμως θα πρέπει να πω ότι και σ' αυτή την περίπτωση πάλι κάποιοι βάζουν νερό και κάποιοι το εξαφανίζουν....Παρόλα ταύτα ας μην ξεχνάμε ότι το καλοκαίρι όλοι διψούμε και τα ζωάκια αν δεν τα φροντίσουμε εμείς θα υποφέρουν από τη δίψα. Ας έχουμε λοιπόν το νου μας.
Οι οκτώ γάτες της γεινιάς μας στα Χανιά δεν θεωρούνται αδέσποτες ! Τις έχουμε στειρώσει όλες και όταν μας βλέπουν από μακρυά τρέχουν με σηκωμένες τις ουρές τους και αυτό τα λέει όλα ! Είναι αγαπημένες μεταξύ τους και τρίβονται η μία στην άλλη όταν ανιίγουμε το καπώ του αυτοκινήτου για το πρωϊνό το μεσημεριανό και το βραδυνό τους ! Είναι η Τζούλια, η Παρδαλίτσα, η Αρετούσκα, η Αμψού, ο Tiger, ο Ρόχο, ο Ρόκο.....!