Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Πολλά ακούγονται και λέγονται τον τελευταίο καιρό για τα αδέσποτα ζώα. Μέχρι και διαφήμιση με αλάρμ (!) προβλήθηκε για τη λύσσα, αλλά και εγκύκλιος στάλθηκε στα σχολεία προκαλώντας τον τρόμο και τον φόβο σε μια κοινωνία - την Ελληνική - που κανείς θα μπορούσε να πει πως έχει σχετικά έλλειμμα φιλοζωικής κουλτούρας. (Βλ. ζωοφοβικούς εκπαιδευτικούς!), όχι μόνο όσον αφορά την αστική αλλά και την άγρια πανίδα (βλ. Κυνήγι!)
Στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών απευθύνθηκε η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία και η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή Ζωοφιλικών Σωματείων ζητώντας να μπει ένας φραγμός στο σόου, που παρουσιάζεται στο δελφινάριο του Αττικού Ζωολογικού Πάρκου στα Σπάτα.
Από τη μύτη τους στον νωτιαίο μυελό τους
Παράλυτοι σκύλοι, που δεν ήταν σε θέση να χρησιμοποιήσουν τα πίσω πόδια τους λόγω σοβαρής βλάβης στη σπονδυλική στήλη τους, κατάφεραν να περπατήσουν ξανά χάρη σε μια επαναστατική μεταμόσχευση κυττάρων από τη μύτη τους στο νωτιαίο μυελό τους, την οποία πραγματοποίησαν Βρετανοί επιστήμονες. Σύμφωνα με το Αθηναϊκό – Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων οι ερευνητές εξέφρασαν συγκρατημένη αισιοδοξία ότι μελλοντικά αυτή η πολλά υποσχόμενη τεχνική θα χρησιμοποιηθεί και σε παράλυτους ανθρώπους.