Αγρίνιο: Αναζητείται ο οδηγός του αγροτικού Ι.Χ. που έσερνε τον σκύλο στην άσφαλτο
Καταγγελία εις βάρος του οδηγού του αγροτικού αυτοκινήτου που εντοπίστηκε χθες να σέρνει με το όχημα έναν σκύλο στην άσφαλτο στην Εθνική οδό Αγρινίου - Μεσολογγίου κατέθεσε στο Α.Τ. Γλυφάδας η Μάρθα Πουλτίδου. Ο ιδιοκτήτης τους αυτοκινήτου σύμφωνα με τα στοιχεία της Αστυνομίας είναι κάτοικος Θεστιέων Αγρινίου.
@Elenh
Etsi akrivos einai.
Το σκυλί στην φωτογραφία έχει ένα τραύμα στην κοιλιά του, κάποιας παλαιότητας (μερικώς επουλωμένο) κατά την γνώμη μου, αλλά δεν είμαι ειδικός. Την ημέρα της διαδήλωσης καλέσαμε την Φιλοζωική του δήμου, κατόπιν προτροπής του adespoto.gr, αλλά δεν ήταν κανείς εκεί για να επικοινωνήσουμε.
Έχει δει κάποιος ξανά το συγκεκριμένο σκυλάκι; Γνωρίζει κανείς αν διατρέχει κάποιον κίνδυνο, γιατί δεν φάνηκε να πονάει ή να αιμορραγεί, αλλά έγλειφε το τραύμα του επίμονα.
Το σκυλάκι αυτό είναι ο Blacky, ένα από τα αδέσποτα του κέντρου της Αθήνας τον οποίο κ φροντίζουν οι εθελοντές της Φιλοζωικής Ένωσης του κέντρου της Αθήνας... Είναι ένα τραύμα από ανθρώπινο χέρι, το οποίο καθαρίστηκε κ του δίνουμε αντιβίωση... Κανονικά φέρει κολλάρο με τα στοιχεία του κ τηλ επικ, όπως κ όλα τα ζώα που φροντίζονται από τη συγκεκριμένη φιλοζωική ομάδα... Δυστυχώς όμως, κάποια συγκεκριμένα άτομα για τους δικούς τους γνωστούς σε μας, προσωπικούς κ εγωιστικούς αντί-φιλοζωικούς λόγους, του το βγάζουν συνέχεια, όπως κ σε όλα τα ζώα που φροντίζονται από την Φιλοζωική Ένωση του κέντρου της Αθήνας, κ γι αυτό το λόγο εάν κάτι τους συμβεί κινδυνεύουν καθημερινά... Ευχαριστώ...
Μήπως και τα ζωάκια δεν είναι αθώα θύματα του ρατσισμού του "ανώτερου" είδους μας προς κάθε άλλη μορφή ζωής;