Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Ο κ. Τάκης είναι ο εφημεριδοπώλης της οδού Λέκκα. Εκεί στο κέντρο της Αθήνας ταΐζει καθημερινά καμιά 200αριά περιστέρια. Σήμερα το πρωί παρατήρησε ότι ένα από τα πουλιά είχε μπλεχτεί πάνω σ’ ένα καλώδιο της Δ.Ε.Η. και ενώ πετάριζε δεν μπορούσε να αποδεσμευτεί με αποτέλεσμα να στριφογυρίζει και εξαντλημένο να κρέμεται ανάποδα.
Η Ύρια Λιονάκη κατάφερε μέσα από την κατάθεση της στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών να επιβληθεί από το δικαστήριο σήμερα στον 37χρονο ιδιοκτήτη δύο σκυλιών ποινή φυλάκισης ενός έτους και πρόστιμο 5.000 ευρώ, επειδή τα κακοποιούσε στην περιοχή του Γκύζη στην Αθήνα.
Για την τοποθέτηση της πρώτης ταΐστρας – ποτίστρας για τα αδέσποτα από τον Δήμο Αγρινίου μας ενημέρωσε η Ζωοφιλική Ένωση Ενεργών Πολιτών Αγρινίου (Ζ.Ε.Ε.Π.Α.) η οποία σε ανακοίνωση της εξηγεί ότι η καινούργια δημοτική αρχή είναι αποφασισμένη να διορθώσει τα κακώς κείμενα και να αναλάβει τις ευθύνες της όπως ο νόμος ορίζει εν αντιθέσει με την αδιαφορία που έδειξε για το θέμα η προηγούμενη δημοτική αρχή.
Συγχαρητήρια
Να πάτε και στα σπίτια τους. Εκεί να δείτε τι θα γίνεται ...
Ακριβώς Μανώλη!!Στα σπίτια τους θα υπάρχουν εκκατομμύρια που την άλλη εβδομάδα θα τα πουλήσουν .Για τα μάτια του κόσμου.
Μπράβο στους υπαλλήλους των κυνηγών τους Θηροφύλακες . Ελπίζω του χρόνου να πιάσουν και κανέναν γουρουνά . Εκεί όμως υπάρχουν όπλα και φοβούνται να πάνε .
Ένα μεγάλο μπράβο στη θηροφυλακη για το έργο της.
Ας ελπίσουμε και ας προσπαθήσουμε να κάνουμε αυστηρότερες ποινές για όσους αιχμαλωτίζουν άγρια πτηνά και ζώα.
Φανταστείτε ότι αν για μια τέτοια επιχείρηση χρειάζεται να συνεργαστούν δυο-τρείς υπηρεσίες (εκατοντάδες έγγραφα σε υπουργεία), πόσο μπροστά μπορεί να παει το κράτος αυτό!!!
Οι θηροφύλακες είναι ανακριτικοί υπάλληλοι και δεν μπορούν να κάνουν συλλήψεις ,οι Δασική υπηρεσία έχει αρμοδιότητες μόνο μέ εντολή μετά απο αυτοψία εισαγγελέα . Φυσικά εμπλέκονται και οι Δήμου με τις άδειες ,το ΣΔΟΕ κτλ κτλ .
Να μην μιλήσουμε για τις εγκυκλίους που δεν συμφωνούν μεταξύ τους .
ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!