Το βράδυ της Τετάρτης 17 Ιουλίου σε μια γειτονιά της Σπάρτης η Νίκη Γαλάνη μέλος του φιλοζωικού συλλόγου της περιοχής άκουσε ουρλιαχτά χωρίς να μπορεί να καταλάβει αν αυτό που φωνάζει είναι παιδί ή ζώο. Έτσι κατέβηκε από το σπίτι της και άρχισε να ψάχνει το τι συμβαίνει. Τελικά στην αποθήκη του γείτονα της εντόπισε ένα κουτάβι Ροτβάιλερ το οποίο αιμορραγούσε αφού ο ιδιοκτήτης του ζώου του είχε κόψει με ψαλίδι την ουρά χωρίς φυσικά αναισθησία!
Η γυναίκα – όπως είπε στο www.zoosos.gr – oπρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Σπάρτης Γιώργος Τσακρακλίδης κάλεσε και την Αστυνομία η οποία κατέφθασε, αλλά και τον ίδιο. Ο άνδρας που συνελήφθη στο πλαίσιο του αυτοφώρου και οδηγήθηκε στο Αστυνομικό Τμήμα δήλωσε ότι του έκοψε την ουρά γιατί του το είπαν «για να ομορφύνει». Μάλιστα για να δείξει το μέγεθος της εγκληματικής του βλακείας είπε πως και πάλι πως του είπαν «δεν θα τρέξει αίμα!».
Αν και από την Εισαγγελία Πρωτοδικών Σπάρτης δόθηκε εντολή να μην κρατηθεί στο τμήμα ο δράστης, ο οποίος επικαλέστηκε την φροντίδα του ανήλικου τέκνου του εντούτοις εις βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία και αναμένεται να οριστεί δικάσιμος. Εις βάρος του κατέθεσε και η Νίκη Γαλάνη και ο Γιώργος Τσακρακλίδης.
Το σκυλάκι βρίσκεται πλέον υπό την αιγίδα του φιλοζωικού συλλόγου, αφού παραδόθηκε από την Αστυνομία στον κ. Τσακρακλίδη, ο οποίος μετέφερε το κουτάβι στο κτηνιατρείο της Μαργαρίτας Δάνα - η οποία το κρατάει αγκαλιά στη φωτογραφία που βλέπετε - και του έγιναν ράμματα.
Θυμίζουμε για όσους θέλουν να το αγνοούν ότι ο ακρωτηριασμός των ζώων για λόγους καλλωπισμού απαγορεύεται στη χώρα μας εδώ και 20 χρόνια και διώκεται ποινικά αφού είναι ξεκάθαρη κακοποίηση.
Καταγγελία στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών κατέθεσε στις 28 Αυγούστου ο Ν.Κ. που κατά τη διάρκεια της παραμονής του στο νησί της Κέας (Τζια) διαπίστωσε στην…
Ο Μπρούνο είναι ένας αδέσποτος σκύλος που ζει στην πόλη της Ναυπάκτου στην Αιτωλοακαρνανία και βρίσκεται υπό την αιγίδα των φιλόζωων της περιοχής. Είναι ένα ζώο που βρίσκει φαγητό και νεράκι από εκείνους οι οποίοι τον νοιάζονται. Είναι εμβολιασμένος και στειρωμένος. Όμως χθες κάποιος τον έβαλε στο σημάδι με το αεροβόλο όπλο του.
Στο κέντρο πρώτων βοηθειών της ΑΝΙΜΑ στην Καλλιθέα βρίσκεται από χθες το παγώνι που ζούσε το μπαλκόνι μιας πολυκατοικίας την οδό Οικονόμου στα Εξάρχεια.
6 Σχόλια
Kατερίνα
Βασικά έγινε το πρώτο βήμα. Να οριστεί δικάσιμος... Περιμένετε να δούμε την τιμωρία που θα του ορίσει το δικαστήριο. Μπορεί και τίποτα...
Δυστυχώς στη χώρα μας δεν προστατεύονται τα φουκαριάρικα τα ζωάκια. Μακάρι να υπήρχε αστυνομία για τα ζώα όπως και στην Αγγλία. Εγώ προσωπικά εύχομαι να τιμωρηθεί!!!!!!!!!!!!!!!
τι να πεις υπαρχουν σε αυτον τον πλανητη ακομα φιλοζωοι ....οταν κοβουμε τα μπουτια απο χοιρινα ,αγελαδες και προβατα φαγωσιμα απο τον ανθρωπο που ειναι οι φιλοζωοι ,,,,υπαρχουν τοτε φιλοζωοι....που εξαφανιζονται
Mπράβο της ...Κατήγγειλε το γείτονά της Τονίζω και ξανατονίζω χρόνια !!!!!Ξεκινήστε απο συγγενείς, φίλους, γνωστούς,συγχωριανούς ,ψηφοφόρους και ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΤΕ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ Μονο έτσι δεν ΠΡΟΔΙΔΕΤΕ ΤΑ ΑΜΟΙΡΑ ΖΩΑ!!
Το 2001 κατήγγειλα τον ΠΑ-ΤΕΡΑ ΓΙΑ παράδοση γέρικου Γαιδαράκου σε Τσιγγάνους και χάθηκε η τύχη του Εγινε βορά για άγρια θηρία;΄Με ενεπαιζαν αστυνομικοί ,Διευθυντές Κτηνιατρικής και αναφέρθηκαν άπαντες Τώρα περιμένουν Προκαταρκτική στη γενέτειρά μου αλλοι 6!!ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΩΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ .....!!!!!!!Μακριά απο αυτά τα ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΒΑΜΠΙΡ που ξαφνικά ηγούνται της δικαιωμάτων των ζωων ενω΄ ως πέρυσι ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΖΩΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ!!!
τι να πεις ......η ανθρωπινη βλακεια ειναι απροσμετρητη ..και οχι μονο βλακεια. Μπραβο του τυπυ , ασ κατσει τωρα να κοψουμε σ αυτον τ αυτια του για να δειξει πιο ωραιος
Βασικά έγινε το πρώτο βήμα. Να οριστεί δικάσιμος... Περιμένετε να δούμε την τιμωρία που θα του ορίσει το δικαστήριο. Μπορεί και τίποτα...
Δυστυχώς στη χώρα μας δεν προστατεύονται τα φουκαριάρικα τα ζωάκια. Μακάρι να υπήρχε αστυνομία για τα ζώα όπως και στην Αγγλία. Εγώ προσωπικά εύχομαι να τιμωρηθεί!!!!!!!!!!!!!!!
τι να πεις υπαρχουν σε αυτον τον πλανητη ακομα φιλοζωοι ....οταν κοβουμε τα μπουτια απο χοιρινα ,αγελαδες και προβατα φαγωσιμα απο τον ανθρωπο που ειναι οι φιλοζωοι ,,,,υπαρχουν τοτε φιλοζωοι....που εξαφανιζονται
Mπράβο της ...Κατήγγειλε το γείτονά της Τονίζω και ξανατονίζω χρόνια !!!!!Ξεκινήστε απο συγγενείς, φίλους, γνωστούς,συγχωριανούς ,ψηφοφόρους και ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΤΕ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ Μονο έτσι δεν ΠΡΟΔΙΔΕΤΕ ΤΑ ΑΜΟΙΡΑ ΖΩΑ!!
Το 2001 κατήγγειλα τον ΠΑ-ΤΕΡΑ ΓΙΑ παράδοση γέρικου Γαιδαράκου σε Τσιγγάνους και χάθηκε η τύχη του Εγινε βορά για άγρια θηρία;΄Με ενεπαιζαν αστυνομικοί ,Διευθυντές Κτηνιατρικής και αναφέρθηκαν άπαντες Τώρα περιμένουν Προκαταρκτική στη γενέτειρά μου αλλοι 6!!ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΩΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ .....!!!!!!!Μακριά απο αυτά τα ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΒΑΜΠΙΡ που ξαφνικά ηγούνται της δικαιωμάτων των ζωων ενω΄ ως πέρυσι ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΖΩΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ!!!
τι να πεις ......η ανθρωπινη βλακεια ειναι απροσμετρητη ..και οχι μονο βλακεια. Μπραβο του τυπυ , ασ κατσει τωρα να κοψουμε σ αυτον τ αυτια του για να δειξει πιο ωραιος
έτσι μπράβο!!καλά να πάθει, ο κάφρος! Μήπως να του κόβαμε τα χέρια, μήπως και "ομορφύνει" λιγάκι, ο άθλιος?) 😛
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=682432538450257&set=a.263973073629541.82303.174051975954985&type=1&theater