Στην ακτή της Αγίας Κυριακή στα Φιλιατρά Μεσσηνίας εντοπίστηκε το πρωί της 15ης Φεβρουαρίου μια φάλαινα μήκους περίπου 10 μέτρων νεκρή. Το θηλαστικό ήταν τεμαχισμένο σε τρία κομμάτια και αυτό πιθανότατα συνέβη από προπέλα πλοίου. Μέχρι τώρα δεν έχει γίνει γνωστό αν το κήτος πέθανε εξαιτίας της σύγκρουσης με το πλοίο ή αν οι τεράστιες τομές προκλήθηκαν αφού ήταν ήδη νεκρό.
Το πτώμα της φάλαινας, που μάλλον είναι φυσητήρας, το εντόπισε περίοικος ο οποίος διαπίστωσε ότι πολλοί γλάροι ήταν συγκεντρωμένοι στη περιοχή. Υπάλληλοι του Δήμου Τριφυλίας θα προχωρήσουν στην ταφή του θαλάσσιου θηλαστικού αφού κτηνίατρος λάβει πρώτα ιστούς ώστε να γίνει εξέταση για να διαπιστωθούν τα αίτια του θανάτου. Δείτε εδώ το βίντεο που δημοσίευσε η ιστοσελίδα http://filiatranet.blogspot.gr.
Πρωί Σαββάτου 18 Φλεβάρη 2012. Τι κούραση Θεέ μου! Γιατί πείτε μου αν δεν είναι κούραση να προσπαθείς να ξυπνήσεις την αγάπη, τον πολιτισμό, το σεβασμό της ζωής, σ’ ένα κόσμο που ρίχνει φόλες! Δεν φτάνουν οι λέξεις για να περιγράψω την περιφρόνηση και την οργή γι’ αυτούς τους Νεοέλληνες: Τους Νεοέλληνες της φόλας.
Στο δελτίο Τύπου, που ακολουθεί, θα δείτε όλα τα οικονομικά στοιχεία πάνω τα οποία οι γουνέμποροι και οι εκτροφείς βασίζονται, ώστε να συνεχίσουν να βασανίζουν χωρίς καμιά ηθική αναστολή τα γουνοφόρα ζώα, αφού από αυτά βγάζουν τα χρήματα τους. Πουθενά και σε κανένα σημείο της αναλυτικής ανακοίνωσης τους δεν αναφέρουν, ότι τα έμβια όντα, τα συναισθανόμενα πλάσματα, που γδέρνουν, περνούν μια μαρτυρική ζωή έγκλειστα σε ακατάλληλα κλουβιά, ενώ γδέρνονται ζωντανά ή θανατώνονται π.χ. με πρωκτικό ηλεκτροσόκ, χωρίς να έχει προηγηθεί ούτε καν ακαριαία αναισθητοποίηση.
Η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία και η Ένωση Εισαγγελέων Ελλάδος σας προσκαλούν στην ημερίδα με θέμα: «Τα Παρεμπίπτοντα Ζητήματα του Δικαιϊκού μας Συστήματος απέναντι στις Κοινοτικές Οδηγίες, την Εφαρμογή τους και την ευρύτερη Κοινωνική Αποδοχή: Προβλήματα που απορρέουν από την Εφαρμογή του Ν. 4039/2012», που θα διεξαχθεί το Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013 στις 17:00 στo Αμφιθέατρο «Ι. Δρακόπουλος» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στα Προπύλαια.