Πριν από περίπου έναν μήνα η δημοσιογράφος της ΕΡΤ Δήμητρα Ακριώτου βρήκε πεταμένα μέσα στα αίματα στην πυλωτή μιας πολυκατοικίας στη Θεσσαλονίκη τέσσερα γατάκια. Ψάχνοντας μέσα στο σκοτάδι να καταλάβει που βρέθηκαν αυτά τα μωρά μόνα τους εκεί εντόπισε τον άνδρα που τα είχε πετάξει στην κυριολεξία στο δρόμο. Της είπε ότι τα «άφησε» επειδή η μάνα τους του είχε λερώσει τον καναπέ μέσα σ’ ένα άδειο διαμέρισμα, αφού εκεί μπήκε το ζώο για να τα γεννήσει.
Η Δήμητρα και ο σκηνοθέτης Κώστας Μυλωνάς μέσα στη νύχτα αναζήτησαν τη μάνα των μικρών όμως δεν κατάφεραν να την βρουν. Έτσι η πρώτη τους σκέψη ήταν να τα κρατήσουν ζεστά. Βρήκαν μια κούτα τα έβαλαν μέσα και ζεσταίνοντας μπουκάλια με νερό, ώστε να μην πέσει η θερμοκρασία του σώματος των νεογέννητων, τα κράτησαν στη ζωή.
Την άλλη μέρα το πρωί προμηθεύτηκαν ειδικό γάλα και οι αγωνιζόμενοι εργαζόμενοι, δημοσιογράφοι, τεχνικοί και διοικητικοί στην ΕΡΤ3 ανά βάρδιες τα τάιζαν, τα καθάριζαν, άλλαζαν το νερό στα μπουκάλια για να μείνουν ζεστά τα μικρά και κατάφεραν τελικά να τα σώσουν. Ο Έρικ και η Αναστασία ως γατογονείς διέπρεψαν...
Στο βίντεο που μπορείτε να δείτε εδώ για τους 9 μήνες αυτού του εργατικού αγώνα, που η καρδιά του χτυπάει τώρα στη Θεσσαλονίκη, αυτά τα γατάκια πρωταγωνιστούν… Γι’ αυτά τα μικρά έχουν βρεθεί σπίτια αν και για την ώρα περνούν ζωή χαρισάμενη στο κτίριο της ΕΡΤ3 στη Λεωφόρο Στρατού.
Χθες 23 Μαΐου ήταν η Παγκόσμια Μέρα της Χελώνας. Αυτή τη μέρα στην Ζάκυνθο οι «χελωνάδες» του Συλλόγου για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας «ΑΡΧΕΛΩΝ» εντόπισαν την πρώτη φωλιά θαλάσσιας χελώνας του 2012 στην παραλία Σεκάνια. Τα Σεκάνια αποτελούν την πλέον «πυκνοκατοικημένη» παραλία ωοτοκίας στη Μεσόγειο και είναι μέσα στις τρεις πρώτες στον κόσμο.
Δασοφύλακες της Διεύθυνσης Δασών Δωδεκανήσου απεγκλώβισαν στις 20 Ιουλίου το ελάφι, τα κέρατα του οποίου είχαν μπλεχτεί σε δίχτυα, που έχει τοποθετήσει σε καλλιεργημένη έκταση…
Στις 5 Ιουνίου η μεταφορά των αρκούδων στον ΑΡΚΤΟΥΡΟ
Με δελτίο Τύπου ο Δήμος Θεσσαλονίκης ανακοινώνει επισήμως την μετατροπή του Δημοτικού Ζωολογικού Κήπου της συμπρωτεύουσας σε «Κήπο Οικόσιτων Ζώων» αφού αυτό ενέκρινε το Δημοτικό Συμβούλιο κατά την 9η τακτική συνεδρίαση του σήμερα.