Ένα εξαιρετικό βίντεο δημιούργησε για τη Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης (Ζ.Ε.Η.) η Βάλια Ορφανίδου για να δείξει το αυτονόητο ότι τα σκυλιά δεν ρυπαίνουν ούτε τις παραλίες, ούτε τις ακτές και φυσικά δεν είναι ενοχλητικά. Όλα αυτά τα κάνουν με εξαιρετική επιτυχία και συστηματικά μόνο οι άνθρωποι!
Η Ζ.Ε.Η. εξηγεί: «Δεν θέλετε τα σκυλιά στις παραλίες; Είναι αντιαισθητικά; Σιχαίνεστε; Φοβάστε; Ενοχλείστε; Η αλήθεια είναι ότι ένας σκύλος στην παραλία, το μόνο που μπορεί να κάνει και να ενοχλήσει είναι... να σκάψει και να σας γεμίσει άμμο...
Και κατά πάσα πιθανότητα, αφού σκάψει θα κάτσει και θα κοιμηθεί, μια και ζεσταίνεται πολύ περισσότερο από εμάς. Η αλήθεια είναι επίσης ότι ο σκύλος ΔΕΝ θα αφήσει σκουπίδια, ΔΕΝ θα πετάξει τα αποτσίγαρά του στην άμμο, ΔΕΝ θα "ξεχάσει" φεύγοντας το μπουκαλάκι με το νερό του, τα μπισκότα του ή τα φλούδια από την μπανάνα που μόλις έφαγε.
ΔΕΝ θα φωνάξει ενώ εσείς χαλαρώνεται δίπλα, ΔΕΝ θα μιλήσει ώρες στο κινητό, ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ... δεν θα κάνει τίποτα από όλα αυτά τα οποία κάνουμε εμείς οι άνθρωποι, που θεωρούμε ότι οι παραλίες, τα πάρκα και τα δάση μάς ανήκουν και αφήνουμε όπου πάμε το πλαστικό, τενεκεδένιο ή χάρτινο σκουπιδοαποτύπωμά μας...
Οπότε ας αφήσουμε τα σκυλιά να απολαύσουν την παραλία... και ας μάθουμε επιτέλους να μαζεύουμε τα δικά μας σκουπίδια πρώτα! Εμείς στην Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης κάναμε αυτό το αστείο φιλμάκι για να σας πείσουμε... και να σάς κάνουμε να γελάσετε. Ευχαριστούμε την Γιωργία Κατσίρη (την θυμωμένη μαμά), τον Φίλιππο (τον γιο), την Χρύσα (την καλόβολη ιδιοκτήτρια), τον βασικό ηθοποιό μας, τον Απόλλο και φυσικά το Κάμπινγκ Mani Beach! Καλό καλοκαίρι!».
Σημαντική ήταν η παρουσία του Δήμου Χανίων στη συζήτηση, η οποία πραγματοποιήθηκε στις 14 Νοεμβρίου 2012 στο Ευρωκοινοβούλιο σχετικά με την ανάγκη για «Επιβολή πληθυσμιακού έλεγχου των αδέσποτων ζώων στην Ελλάδα». Ήταν σημαντική γιατί αποδεικνύει, ότι η μέριμνα για τη φροντίδα των άλλων έμβιων όντων, που ζουν μαζί μας δεν απαιτεί μόνο χρήματα. Απαιτεί και πόρους αλλά κυρίως πολιτική βούληση και σεβασμό προς το περιβάλλον και τη φύση, αναπόσπαστο κομμάτι της οποίας είναι και τ’ αδέσποτα.
Την έναρξη προγράμματος στείρωσης αδέσποτων σκυλιών και γατιών ανακοίνωση ο Δήμος Πύλου – Νέστορος και αυτές θα πραγματοποιηθούν 22 έως 24 Νοεμβρίου κτηνιατρείο του Αναστάσιου…
Η Νατάσα Μπομπολάκη είναι γνωστή στο πανελλήνιο εξαιτίας της σημαντικής και «ενοχλητικής» φιλοζωικής της δράσης, αφού είναι πρόεδρος της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας και του Φιλοζωικού Συλλόγου Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ». Η κα Μπομπολάκη μαζί με μια ομάδα φιλόζωων εθελοντών πριν από περίπου 20 μέρες εντόπισε και άλλα «βαρελόσκυλα» σε μια εκστρατεία διάσωσης και προσωρινής έστω φροντίδας τους, που έγινε στα βουνά πέριξ της πόλης των Χανίων.
1 Σχόλιο
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ
ΕΤΣΙ!!!ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΔΗΞΕΙ!!!
ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ(ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ)ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΒΟΥΝ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ''ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ''ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΝΑΓΚΑΖΩΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΛΕΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!!!ΑΛΛΟΣΤΕ ΕΝΑΣ ΕΥΣΝΗΔΗΤΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟ ''ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ''ΠΧ ΣΑΚΟΥΛΙΤΣΑ(ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΟΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΑΣ ΚΑΚΑΚΙΑ)ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΕΣΕΔΑΚΙ ΓΙΑΤΟ ΝΕΡΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ''ΛΕΡΩΣΟΥΜΕ'' ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΖΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ Η ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ?ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ?ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΜΗ ΜΠΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ.ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΙΜΕΛΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ!!ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΡΟΚΑΤΗΛΗΜΕΝΟΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ''ΕΦΕΡΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΣ ΘΑ ΚΑΤΟΥΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΘΥΓΕΙΗΝΟ....''ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΑΚΡΙΒΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΝΑ ΣΒΗΝΟΥΝ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ Η ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΙΑΦΟΡΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΤΑΩ ΕΓΩ Η ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΧΤΗΠΑΜΕ ΑΣΧΗΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΘΥΓΕΙΗΝΟ??ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ!!!
ΕΤΣΙ!!!ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΔΗΞΕΙ!!!
ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ(ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ)ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΒΟΥΝ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ''ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ''ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΝΑΓΚΑΖΩΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΛΕΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!!!ΑΛΛΟΣΤΕ ΕΝΑΣ ΕΥΣΝΗΔΗΤΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟ ''ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ''ΠΧ ΣΑΚΟΥΛΙΤΣΑ(ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΟΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΑΣ ΚΑΚΑΚΙΑ)ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΕΣΕΔΑΚΙ ΓΙΑΤΟ ΝΕΡΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ''ΛΕΡΩΣΟΥΜΕ'' ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΖΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ Η ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ?ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ?ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΜΗ ΜΠΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑΚΙΑ?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ.ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΙΜΕΛΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ!!ΜΟΝΟ ΟΙ ΠΡΟΚΑΤΗΛΗΜΕΝΟΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ''ΕΦΕΡΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΣ ΘΑ ΚΑΤΟΥΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΘΥΓΕΙΗΝΟ....''ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΑΚΡΙΒΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΝΑ ΣΒΗΝΟΥΝ ΤΣΙΓΑΡΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ Η ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΙΑΦΟΡΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΤΑΩ ΕΓΩ Η ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΧΤΗΠΑΜΕ ΑΣΧΗΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΘΥΓΕΙΗΝΟ??ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ!!!