Η μικρή Ανδριάνα είναι μια ορφανή φώκια που εντοπίστηκε στις 15 Νοεμβρίου στην παραλία Βελάνιο στην Σκόπελο. Το ζώο βρήκε ο Ανδρέας Αγγελόπουλος κάτοικος του νησιού και ενημέρωσε την κτηνίατρο Νίκη Λεμονή, μέλος του Δικτύου Κτηνιάτρων του Ερευνητικού Κέντρου Διάσωσης και Περίθαλψης Κητωδών «ΑΡΙΩΝ».
Η κτηνίατρος με τη σειρά της επικοινώνησε με τη MOm και εξέτασε το ζώο που όλα έδειχναν ότι είναι ορφανό. Το φωκάκι εδώ και περίπου ένα μήνα το φροντίζουν συστηματικά οι επιστήμονες της MOm στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο στα Σπάτα και στον χώρο, που έχει παραχωρηθεί εκεί στην «Εταιρία για τη Μελέτη και Προστασία της Μεσογειακής Φώκιας».
Η μικρή Ανδριάνα ανταποκρίνεται καλά στη θεραπεία της και μετά από την αποπαρασίτωση που της έγινε έχει αρχίσει να παίρνει βάρος ενώ πλέον της δίνουν λιγότερα γεύματα αλλά περισσότερη ποσότητα τροφής.
Στο σύντομο βίντεο, που μπορείτε να δείτε εδώ, θα δείτε πως η μικρή Ανδριάνα εκπαιδεύεται στο κολύμπι από τους ανθρώπους της ομάδας περίθαλψης της MOm.
Πρόκειται για ένα άγριο ζώο, που μπορεί εκ γενετής να γνωρίζει να κολυμπάει, αλλά χωρίς τη μητέρα του θα δυσκολευτεί να μάθει να κυνηγάει για να καταφέρει να πιάσει την τροφή του και να επιβιώσει στο φυσικό του περιβάλλον.
Οι ειδικές τεχνικές και οι διαδικασίες που εφαρμόζουν οι επιστήμονες θα βοηθήσουν την Ανδριάνα να έχει φυσιολογική ανάπτυξη και ελπίζουμε όλοι να τα καταφέρει ώστε να ζήσει ελεύθερη στο Αιγαίο.
Σύμφωνα με τη MOm εάν η Ανδριάνα ολοκληρώσει με επιτυχία το πρόγραμμα περίθαλψης διάρκειας τεσσάρων μηνών θα επανενταχθεί στο φυσικό της περιβάλλον ως άγριο ζώο.
Οι επιστήμονες πλέον φροντίζουν ώστε η νεαρή φώκια να βλέπει όσο το δυνατόν λιγότερους ανθρώπους ώστε να μην αντιμετωπίζει φιλικά το είδος μας, καθώς αυτό έχει συνήθως θανάσιμες συνέπειες και για τις μεσογειακές φώκιες Monachus – monachus.
Μετά τις αποκαλύψεις του www.zoosos.gr για τις προθέσεις του δημάρχου Σπάρτης Βαγγέλη Βαλιώτη για θανάτωση των αδέσποτων που δεν υιοθετούνται. η Κ.Ε.Δ.Ε. πήρε και επισήμως…
Πολύ συχνά το τελευταίο χρονικό διάστημα φέρνουμε στη δημοσιότητα εγκλήματα εις βάρος των ζώων που διαπράχθηκαν από παιδιά. Για να λυθούν οι απορίες των αναγνωστών μας οφείλουμε να επισημάνουμε ότι τα εγκλήματα εις βάρος των ζώων γενικώς – σύμφωνα με τη νομοθεσία που βρίσκεται σε ισχύ – είναι αδικήματα πλημμεληματικού χαρακτήρα.
Μόλις χθες σας περιγράφαμε την κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει ένα άλογο, μια φοράδα, που εντοπίστηκε, να περιφέρεται σκελετωμένη την περιοχή του Δήμου Κουφαλιών Θεσσαλονίκης. Ο φιλοζωικός σύλλογος «Μέριμνα Αδέσποτων Ζώων Κουφάλια» ενημέρωσε τον Ελληνικό Σύλλογο Προστασίας Ιπποειδών και μέσω της εθελόντριας του Βίκυς Λιναρά σε συνεργασία με τον Δήμο Κουφαλιών κατάφεραν, να το μεταφέρουν την περασμένη Τετάρτη στον στάβλο της Βίκυ στο Φίλυρο Θεσσαλονίκης.