Ο ιππόκαμπος (Hippocampus ramulosus) είναι ένα προστατευόμενο είδος ψαριού που συνήθως συναντάται στα θαλάσσια λιβάδια Ποσειδωνίας και πιο σπάνια τον βλέπουμε να κολυμπάει στα μεσόνερα.
Σύμφωνα με το Ινστιτούτο Θαλάσσιας Προστασίας «ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ» ο ιππόκαμπος και στην Ελλάδα απειλείται από την καταστροφή των θαλάσσιων λιβαδιών, αλλά και γιατί σε κάποιες περιοχές γίνεται παρανόμως η αλίευση του αφού τον πωλούν ως σουβενίρ. Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του ιππόκαμπου είναι η ιδιόρρυθμη ζωοτοκία του. Τα αυγά του θηλυκού τα παραλαμβάνει ο αρσενικός και τα τοποθετεί σε ειδικό ασκό της κοιλιάς του όπου και εκεί εκκολάπτονται. Μετά δε την εκκόλαψη ο ασκός σχίζεται και εξέρχονται οι μικροί ιππόκαμποι.
Οι αρχαίοι συγγραφείς όπως ο Πλίνιος, ο Διοσκουρίδης κ.ά. απέδιδαν στον ιππόκαμπο θεραπευτικές ιδιότητες. Αντίθετα ο Αιλιανός θεωρεί το κρέας του ιππόκαμπου δηλητηριώδες. Λόγω της σχεδόν όρθιας στάσης του και της ανατομίας της κεφαλής του που προσομοιάζει με εκείνη του αλόγου σε πολλές γλώσσες η κοινή του ονομασία είναι αλογάκι ή άλογο της θάλασσας.
Στη συνεργασία του με φιλοζωικούς φορείς και ομάδες του νησιού για την ορθή διαχείριση των αδέσποτων στη Σαντορίνη αναφέρεται στο μήνυμα του ο Δημήτρης Σιγάλας…
Συμμετέχω εθελοντικά στο επιτυχημένο πρόγραμμα «Συμβιώνω με τα Ζώα γύρω μου», της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας που απευθύνεται κυρίως στα σχολεία της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Μετά από το σεμινάριο εκπαίδευσής μου από την χαρισματική δημιουργό του, ψυχολόγο κα Μελίτα Λαζαράτου η οποία είναι υπεύθυνη του προγράμματος και την έγκρισή του από το Υπουργείο Παιδείας, ήρθε η στιγμή της πρώτης μου παρουσίασης στις 19/11/2013.
Έκκληση μέσω του www.zoosos.gr για την υιοθεσία του παράλυτου σκύλου που φροντίζουν απευθύνει η Σοφία Βαλαβάνη, η οποία είναι κοινοτική σύμβουλος Αλεξανδρούπολης αρμόδια για τ’…
Tα γεννάει και μετα τα τρώει. .....