Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Η Γραμματεία Οικολογίας και Περιβάλλοντος των Ανεξαρτήτων Ελλήνων με μηνυτήρια αναφορά που που αναμένεται να καταθέσει στην Εισαγγελία Αθηνών - τις επόμενες μέρες - ζητάει την απόδοση ευθυνών για όλα όσα συνέβησαν εις βάρος των ελαφιών, που ζούσαν μέσα στο παράνομο «καταφύγιο», το οποίο ο Οικοδομικός Συνεταιρισμός Υγειονομικών «Διεθνής Ιπποκράτειος Πολιτεία ΣΥΝΠΕ» κατασκεύασε στην Ιπποκράτειο Πολιτεία δίπλα από τη λίμνη Μπέλετσι το 2008.
Με εντολή εισαγγελέα αφαιρέθηκε από τον ιδιοκτήτη το γαϊδουράκι που κακοποιούνταν στην Ιαλυσό της Ρόδου του, όπως ανακοίνωσε το φιλοζωικό σωματείου του νησιού «Τυχερές Πατούσες» (Lucky Paws Animal Rescue Rhodes). Θυμίζουμε ότι τουρίστας που έκανε διακοπές στο νησί διαπίστωσε ότι το συγκεκριμένο ζώο μαζί με άλλα ήταν ολημερίς στον ήλιο χωρίς τροφή και σκιά ενώ το νερό, που υπήρχε στο χωράφι, είχε βράσει από τις υψηλές θερμοκρασίες και ήταν εξαιρετικά βρώμικο για να το πιούν τα ζώα.
Η αγάπη για τα ζώα διδάσκεται!
Η Ελληνική Κτηνιατρική Εταιρεία (Ε.Κ.Ε.) μετά από πρόσκληση του Δήμου Αθηναίων καλεί τους κτηνιάτρους - μέλη της να πλαισιώσουν εθελοντικά το πρόγραμμα επισκέψεων, που διοργανώνει, σε σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της πρωτεύουσας στο πλαίσιο της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών για τη σωστή ανάπτυξη των φιλοζωικών τους αισθημάτων.
Χίλια μπράβο πρώτα στα παιδιά, μετά στους γονείς και στους δασκάλους τους! Σου δίνει ελπίδα πως ίσως κάποτε αλλάξουν τα πράγματα σ΄αυτήν τη χώρα. Ελπίζω να ακολουθήσουν το παράδειγμά τους και άλλα σχολεία. Η παιδεία είναι η λύση και τα παιδιά το μέλλον...
ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ....ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΥΡΙΑΝΟΙ ΕΝΗΛΙΚΕΣ !!!!!! ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ....ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ !!!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ !!!!!