Στον κτηνίατρο, Θωμά Μαραγκό, στο Χαλάνδρι μεταφέρθηκε νωρίτερα σήμερα το απόγευμα ο σκύλος, ο οποίος αφέθηκε άρρωστος, να περιφέρεται έξω από το σπίτι εκείνων, που κάποτε τον υιοθέτησαν, στη συνέχεια τον καθήλωσαν – αφού τον είχαν αλυσοδεμένο – και μετέπειτα τον παράτησαν χωρίς νερό και τροφή...
Τρείς γυναίκες, που διάβασαν την έκκληση, την οποία κάναμε μέσω του www.zoosos.gr, βόηθησαν, ώστε το ζώο να μεταφερθεί στον κτηνίατρο. Η Σωτηρία, η Μυρτώ και η Ιωάννα δεν περιορίστηκαν μόνο σε προτροπές για βοήθεια και σε άχρηστα Like στο Facebook. Πήγαν κοντά στο ζώο, του έδωσαν τροφή με ηρεμιστικό φάρμακο για να χαλαρώσει, το έβαλαν στο αυτοκίνητο και το πήγαν στον κτηνίατρο.
Εκ πρώτης όψεως σύμφωνα με τον κ. Μαραγκό πάσχει από καλααζάρ. Τα αποτελέσματα των αιματολογικών του εξετάσεων θα βγουν τη Δευτέρα και τότε θα γνωρίζουμε από τι ακριβώς πάσχει και τι έχει πειραχθεί και φυσικά τι θεραπεία πρέπει να κάνει. Αν δεν βρεθεί χώρος φιλοξενίας, θα μεταφερθεί σε πανσιόν αλλά φυσικά του αξίζει όχι το κλουβί, αφού πια είχε τουλάχιστον την ελευθερία του, αλλά ένα καλό σπίτι και άνθρωποι οι οποίοι θα του συμπεριφερθούν ως μέλος της οικογένειας τους και ως αντικείμενο ιδιοκτησίας, που μόλις το βαρεθούν, θα το εγκαταλείψουν την τύχη του.
Αν μπορείτε να βοηθήσετε στην υιοθεσία του Νεράτζη (αυτό το όνομα του δώσαμε) επικοινωνήστε μαζί μας στο email: [email protected]. Απόψε θα μάθουμε, αν οι άνδρες του Α.Τ. Αμαρουσίου, πήγαν για τις σχετικές συστάσεις – μετά την χθεσινή καταγγελία που έγινε από το www.zoosos.gr – στους «φιλεύσπλαχνους» ιδιοκτήτες του ζώου, που μένουν στην πολυκατοικία επί της οδού Νερατζιώτισσας 100Α, εκεί όπου καθημερινά τους περίμενε το ζώο αβοηθήτο. Μεταξύ άλλων δεν είχαν βάλει ούτε τσιπ.
Είναι ευκόλως εννοούμενο, ότι κανείς δεν μπορεί να σε αναγκάσει, να αγαπήσεις και να φροντίσεις ένα ζώο, όμως πρέπει να γνωρίζουν όσοι έχουν ζώα και τις ευθύνες τους και τις παράνομες πράξεις, που διαπράττουν, εγκαταλείποντας και εξαθλιώνοντας τον σκύλο ή την γάτα τους κ.ο.κ.. Άλλωστε η εγκατάλειψη, η παθητική κακοποίηση είναι πλημμεληματικού τύπου αδικήματα, που όμως διώκονται!
Άρχισε και φέτος η εκκόλαψη των αυγών των θαλάσσιων χελωνών. Η παραλία των Σεκανίων στη Ζάκυνθο προπορεύεται. Το βράδυ της 24ης Ιουλίου 2011 πέντε χελωνάκια ξεκίνησαν το επικίνδυνο ταξίδι της ζωής τους ακολουθώντας το φως των άστρων και αφήνοντας τα ίχνη τους στην άμμο.
Μέσα από το παραθυράκι της τουαλέτας ενός υπογείου μιας πολυκατοικίας στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης στις αρχές Νοεμβρίου μια κάτοικος άκουγε για μέρες ένα πλάσμα να κλαίει γοερά. Προσπαθώντας να βρει τι συμβαίνει πλησίασε και από το παράθυρο είδε ότι εκεί ήταν κλεισμένο ένα μωρό κατσικάκι, που ήταν μόλις μερικών ημερών. Το ζώο έκλαιγε και καθόταν φυσικά πάνω στα κόπρανα και στα ούρα του.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Στην αγκαλιά και στο σπίτι της Ειρήνης Καλυβιώτη στην Κερατέα Αττικής απολαμβάνει τα χάδια και τη φροντίδα το γατάκι, που τυφλώθηκε μετά…
2 Σχόλια
MariaProtopapa
Καθαρματα ευχομαι τα καλυτερα για τον Νεραντζη,Ετσι κανουν παιρνουν ζωα αλλα χωρις αγαπη καθαρματα του κερατα!!!!!!Τι τα παιρνουν οι σαδιστες για να τα βασανιζουν και να τα αφηνουν χωρις νερο και τροφη και ολα τα απαραιτητα???Αυτοι θελουν κρεμασμα και ολοι οσοι συμπεριφερονται κατα τον ιδιο τροπο.!!!!!
Καθαρματα ευχομαι τα καλυτερα για τον Νεραντζη,Ετσι κανουν παιρνουν ζωα αλλα χωρις αγαπη καθαρματα του κερατα!!!!!!Τι τα παιρνουν οι σαδιστες για να τα βασανιζουν και να τα αφηνουν χωρις νερο και τροφη και ολα τα απαραιτητα???Αυτοι θελουν κρεμασμα και ολοι οσοι συμπεριφερονται κατα τον ιδιο τροπο.!!!!!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΕΙ Ο ΣΚΥΛΑΚΟΣ?ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?