Στο Κτηνιατρικό Κέντρο Πειραιά μεταφέρθηκε χθες από φιλόζωους η Κανέλλα, η αδέσποτη σκυλίτσα που έμεινε παράλυτη καθώς πριν από χρόνια χτυπήθηκε από αυτοκίνητο και σερνόταν στην κυριολεξία στην οδό Ομήρου στο Μοσχάτο.
Η κατάσταση της ηλικιωμένης σκυλίτσας, που είναι 10 ετών, είχε χειροτερέψει τις τελευταίες μέρες με αποτέλεσμα στην προσπάθεια του να κινηθεί να γεμίσει πληγές. Το ζώο χθες κάποιος νοιάστηκε και το μετάφερε στο κτηνιατρείο και σήμερα η αντιπρόεδρος της Φιλοζωικής Δράσης Εθελοντών Μοσχάτου - Ταύρου Κωνσταντίνα Κορκοντζέλου μας εξήγησε – ότι χάρη και στο δημοσίευμα του www.zoosos.gr – δεκάδες είναι εκείνοι από την Ελλάδα και το εξωτερικό που την κάλεσαν και ζήτησαν να υιοθετήσουν την Κανέλλα, να την φιλοξενήσουν ή να προσφέρουν χρήματα για τη θεραπεία της.
Ο Βασίλης Τζιγκούρας πήρε σήμερα μέτρα για το αμαξίδιο της σκυλίτσας...
Στην Κανέλλα γίνονται εξετάσεις από την κτηνίατρο Αντιγόνη Γιαννακάκου καθώς οι ενέσεις που πρόσφατα έγιναν στο ζώο δεν το βοήθησαν καθόλου. Ήδη μέτρα για αναπηρικό αμαξίδιο της πήρε ο Βασίλης Τζιγκούρας. Η κα Κορκοντζέλου μας εξήγησε ότι θα γίνει έλεγχος σε εκείνους που εκδήλωσαν ενδιαφέρον για την υιοθεσία της καθώς η φροντίδα ενός παράλυτου και ηλικιωμένου σκύλου είναι μια ισόβια ευθύνη ώστε το ζώο να δοθεί σ’ εκείνον που πραγματικά θα το φροντίσει.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Αν οι αναρχικοί δεν είχαν νοιαστεί οι δύο γάτες που παρέμεναν εγκλωβισμένες επί περίπου δύο στο σφραγισμένο - με εντολή της Πρυτανείας…
Στις 2 Αυγούστου σας ενημερώσαμε για ένα άρρωστο γατάκι, το οποίο τουρίστες στο νησί της Σύρου προσπάθησαν να σώσουν, αλλά ήρθαν αντιμέτωποι με έναν κάτοικο του νησιού, ο οποίος με τσαμπουκά το άρπαξε από τα χέρια τους και το πέταξε στο έδαφος, απειλώντας, ότι θα σκοτώσει και αυτό και τα υπόλοιπα.
Vasilis tzigouras +2feet μεγαλος ανθρωπος!!!!