Μια γάτα που αιμορραγεί εντόπισε σήμερα το μεσημέρι η Κατερίνα Ζουπάνου στην οδό Αχαρνών στον Άγιο Παντελήμονα της Αθήνας έξω από το κτίριο που βρίσκεται στον αριθμό 143Α. Η γυναίκα ανέβασε σχετική ανάρτηση για να βοηθήσει το ζώο στην ομάδα του facebook «ΓΑΤΕΣ & ΓΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΙΑ!!!».
Όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες αντί κάποιος να κάνει το αυτονόητο να πιάσει το ζώο - που τρέμει σύμφωνα με την αυτόπτη μάρτυρα - και να το μεταφέρει σε κτηνίατρο του έχουν αφήσει ένα πλαστικό ποτήρι με νερό και μπισκότα.
H Κατερίνα Ζουπάνου στην έκκληση που έκανε έγραψε τα εξής: «Αυτή η γατούλα βρίσκεται στην Αχαρνών (143Α). Έχει αίματα και είναι μάλλον χτυπημένη στην μύτη. Δυστυχώς ήμουν περαστική και δεν μπορούσα να κάνω τ οτιδήποτε εκείνη τη στιγμή, μπορεί να την βοηθήσει καποιος;; παρ' όλο που ετρεμε όλη την ώρα ήταν φιλική και ήθελε χαδια.».
Όποιος μπορεί να βοηθήσει τη γάτα ας σπεύσει επί τόπου. Δεν είμαστε σε θέσει να γνωρίζουμε αν κάποιος ενδιαφέρθηκε ή αν αυτό το πλάσμα είναι ακόμα ζωντανό.
Στην παραλία της Αγίας Άννας στη Νάξο πέρυσι εκβράστηκαν οι δύο θαλάσσιες χελώνες, που βλέπετε, νεκρές. Και τα δύο ζώα, όπως κατήγγειλε στο www.zoosos.gr, ο Γιάννης Ορφανός κάτοικος της περιοχής – ο οποίος φωτογραφίζει αυτά τα εξαιρετικά πλάσματα ερασιτεχνικά με την υποβρύχια κάμερα του – εξοντώθηκαν από ψαράδες, που διαρκώς αλιεύουν εκεί και μάλιστα πολύ κοντά στην ακτή, παρανομώντας εξόφθαλμα.
Το πτώμα ενός σκύλου που κάποιος έχωσε μέσα σ’ έναν πλαστικό κουβά και τον πέταξε στα σκουπίδια εντόπισε τυχαία στο Αμύνταιο Φλώρινας η Ελισάβετ Πεσεξίδου…
Έξω από την πόλη των Τρικάλων τριγυρνούσε για καιρό το θηλυκό σκελετωμένο σκυλί που βλέπετε στις φωτογραφίες. Το ζώο από την πείνα του όταν το πρωτοείδαν στις αρχές Δεκεμβρίου οι εθελοντές του Φιλοζωικού Συλλόγου Τρικάλων «Ο Άργος» έτρωγε λάσπες για να επιβιώσει.