Στην κατάσχεση ενός ακόμα σκύλου που συνταξιούχος εισαγγελέας έκλεισε ξανά στο κλουβί το οποίο παρανόμως έχει στήσει στην Αθήνα, στο μικρό πάρκο μεταξύ των οδών Μαρκορά, Λάντσα και Προβελεγγίου στα Άνω Πατήσια αναμένεται να προχωρήσουν υπάλληλοι του Τμήματος Αστικής Πανίδας του Δήμου Αθηναίων, οι οποίοι ενημερώθηκαν χθες για την ύπαρξη του νέου ζώου εκεί.
Θυμίζουμε ότι ο 81χρονος άνδρας επί χρόνια διατηρούσε στη δημόσια έκταση αυτό το κλουβί στο οποίο κρατούσε αιχμάλωτο ένα σκυλί και δεν του προσέφερε καμιά φροντίδα. Το ζώο επέζησε χάρη στους φιλόζωους γείτονες καθώς όλες οι ενέργειες ιδιωτών για να σωθεί έπεφταν στο κενό αφού ο ιδιοκτήτης του επανειλημμένα δήλωνε ότι κανείς δεν τον αγγίζει…
Η πρώτη σκυλίτσα κατασχέθηκε μετά από καταγγελία του Τμήματος Αστικής Πανίδας του Δήμου Αθηναίων στις 21 Μαΐου μετά από πολύ προσπάθεια και κόπο. Παρά την καθυστέρηση της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών να αντιδράσει – κάτι που προκάλεσε αλγεινή εντύπωση αφού πολλοί είπαν ότι τελικά καλύπτουν τον πρώην συνάδελφο τους – το ζώο κατασχέθηκε και φιλοξενείται και σε βάρος του πρώην εισαγγελέα βεβαιώθηκε και διοικητικό πρόστιμο 1.000 ευρώ από την Αστυνομία.
Πέραν των κακών συνθηκών διαβίωσης του σκύλου, ο 81χρονος ποτέ δεν παρουσίασε στις αρχές, ως όφειλε, βιβλιάριο υγείας του ζώου του, το οποίο ισχυρίστηκε ότι φρόντιζε…
Όμως αυτό που γίνεται φανερό – καθώς μερικές εβδομάδες αργότερα ο πρώην εισαγγελέας έκλεισε στο ίδιο κλουβί έναν νεαρό σκύλο – είναι ότι ο ηλικιωμένος άνδρας προφανώς και δεν νοιάζεται για τα σκυλιά. Επιδίωξη του προφανώς και είναι να κατοχυρώσει τη δημόσια έκταση, μέσω της καταπάτησης της για πολλά χρόνια (χρησικτησία) και το μέσο για να το πετύχει τα σκυλιά.
Η Μαρία Μορφέτα, που είναι προϊσταμένη του Τμήματος Αστικής Πανίδας του Δήμου Αθηναίων, μας εξήγησε ότι στις 30 Ιουλίου 2020 είναι προγραμματισμένη η δίκη του 81χρονου άνδρα, ο οποίος εξ αρχής αντιμετωπίζει με τεράστια έπαρση τους δημοτικούς υπαλλήλους, οι οποίοι προσπάθησαν και κατάφεραν να σώσουν το πρώτο ζώο και θα κάνουν το ίδιο και με το δεύτερο σκυλί.
Στο βίντεο που μπορείτε να δείτε εδώ θα διαπιστώσετε ότι αυτό αναρτήθηκε από την Κέλλυ Βασιλειάδου τον Φεβρουάριο του 2018 και αυτό αποδεικνύει πόσο καιρό ζούσε έτσι το σκυλί που κατασχέθηκε τον περασμένο Μάη.
Οι φωτογραφίες, που δημοσίευσε στο facebook η Ερμιόνη Γιαννακού μέλος του Φιλοζωικού Ομίλου Καρδίτσας, σε κάνουν να σαστίζεις. Ένα τσουβάλι λευκό δεμένο σφιχτά… και μέσα του πέντε νεογέννητα κουτάβια!
Στους δρόμους του χωριού Αρίσβη Ροδόπης ζει μια σκυλίτσα περίπου 12 ετών της οποίας το μισό στόμα έχει καταστραφεί κυριολεκτικά από πυροβολισμό. Πριν από περίπου…
Τον ηλικιωμένο άνδρα, που συνελήφθη στις 29 Μαρτίου καθώς μια γυναίκα τον είδε να χτυπάει με σφεντόνα τον αδέσποτο σκύλο τον οποίο βλέπετε στην φωτογραφία, αθώωσε τελικά το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αλεξανδρούπολης στις 2 Απριλίου.