Μέσα σε μια μάντρα με οικοδομικά υλικά η Γλυκερία Βασιλειάδου εντόπισε χθες τον σκύλο που βλέπετε να ζει αλυσοδεμένος μέσα στον βούρκο. Η γυναίκα που τράβηξε τις φωτογραφίες και το βίντεο – αδιάσειστα στοιχεία για την κακοποίηση του – όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr μετέβη σήμερα στην Εισαγγελία Κατερίνης για να ζητήσει την απαραίτητη εισαγγελική εντολή και την κατάσχεση του ζώου αλλά και για να κινηθούν οι διαδικασίες για την ποινική δίωξη και την επιβολή του διοικητικού προστίμου προς τον ιδιοκτήτη αυτού του πλάσματος, ο οποίος το αντιμετωπίζει λες και είναι τσιμεντόλιθος…
Δείτε στο βίντεο που ζει το σκυλί!
Η κα Βασιλειάδου δημοσιεύοντας τον υλικό που βλέπετε στο προφίλ της στο facebook κατάφερε να βρει και φιλοξενία και υιοθεσία γι’ αυτό το πλάσμα που είναι τόσο φιλικό αν και είναι παραπάνω από εμφανές ότι έχει κακοποιηθεί για καιρό.
Οι φωτογραφίες που αποδεικνύουν την παθητική κακοποίηση του ζώου η οποία διώκεται ποινικά...
Τρεις φιλόζωοι κάτοικοι της Στούπας Μεσσηνίας εντόπισαν τυχαία χθες τον άνδρα, που σκόρπισε φόλες κοντά στην περιοχή του νεκροταφείου εξοντώνοντας τρία γατιά και έναν σκύλο. Η Ειρήνη Στεφανάκου και ο Γιώργος Μπεγέτης εθελοντές του Εθελοντικού, Πολιτιστικού, Φυσιολατρικού Συλλόγου «ΓΑΙΑ» χθες το πρωί την ώρα, που έβγαλαν τον δικό τους σκύλο βόλτα, εντόπισαν τον συγκεκριμένο άνδρα, ο οποίος είναι γνωστός στο χωριό για το «έργο» του.
O Κώστας Βιολάκης και ο Φώτης Φωτάκης που εργάζονται στο Δημοτικό Κυνοκομείο Ηρακλείου Κρήτης – ένα από τα λίγα στα οποία η νομοθεσία ουσιαστικά εφαρμόζεται στην πράξη για το καλό των ζώων – έσωσαν σήμερα ένα σκυλί το οποίο ο ιδιοκτήτης του το είχε δέσει στον ποταμό Γιόφυρος.
Χίλιες δύο δικαιολογίες βρήκαν να πουν οι ιδιοκτήτες του Πόιντερ που εντοπίστηκε σκελετωμένο στην Σπάρτη με το κορμί του γεμάτο κάλους (σε όλες τις αρθρώσεις)…