Την υποστήριξη των φιλόζωων ζητάει ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ ώστε να καλυφθούν τα έξοδα της φιλοξενίας του Ούσκο του παράλυτου στα πίσω πόδια του αρκούδου που έφτασε στη χώρα μας στις 6 Ιουλίου 2015 από την γειτονική Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατίας της Μακεδονίας (Π.Γ.Δ.Μ.) έπειτα από πρωτοβουλία της περιβαλλοντικής οργάνωσης «Macedonian Ecological Society» η οποία και βρήκε το ζώο τραυματισμένο χωρίς τη μητέρα του.
Από τις εξετάσεις που έγιναν στην Κτηνιατρική Κλινική του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προέκυψε ότι το αρκουδάκι, που είναι τώρα πια οκτώ μηνών, έχει κάταγμα λεκάνης.
Δείτε στο βίντεο πως είναι ο Ούσκο τώρα.
Η βλάβη από τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του ζώου δεν αποκαταστάθηκε και το αρκουδάκι είναι ουσιαστικά παράλυτο από τη μέση και κάτω γι’ αυτό και δεν δεν μπορεί να αφεθεί ελεύθερο στο φυσικό του περιβάλλον.
Ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ χρειάζεται την υποστήριξή σας για να διαμορφώσει έναν λειτουργικό χώρο προσαρμοσμένο στις ανάγκες του ζώου αλλά και για να φροντίζει τον Ούσκο σε όλη του τη ζωή.
Η δωρεά μπορεί να γίνει σε έναν από τους παρακάτω τραπεζικούς λογαριασμούς:
Οι «Εθελοντές Λάρισας για την προστασία των ζώων» προσκαλούν όσους ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στην δημιουργία φιλοζωικού σωματείου στην Λάρισα, σε μια πρώτη συνάντηση γνωριμίας αυτή την Κυριακή (20/11/2011) το απόγευμα στις 18:00.
Κρίσιμη αλλά σταθερή είναι η κατάσταση της υγείας του σκύλου που εντοπίστηκε χθες το μεσημέρι από αστυνομικούς και εθελοντές του Φιλοζωικού Σωματείου Άρτας στον καταυλισμό τσιγγάνων στην Άρτα. Θυμίζουμε ότι το ζώο το έκαψαν πριν από μερικές ημέρες τρεις ανήλικοι Ρομά και ανέβασαν το βίντεο του βασανισμού του σκύλου στο facebook.
Η Μαρία Θεοφανοπούλου, που είναι γνωστή για την εθελοντική φιλοζωική της δράση στην πόλη της Πάτρας, έμαθε στις 6 Ιουλίου για τον Πασκάλ. Τον σκύλο, που βλέπετε στις φωτογραφίες, ο οποίος έπασχε από χρόνια γενικευμένη δεμοδήκωση. Το ζώο εντοπίστηκε δεμένο σ’ ένα δέντρο στο χωριό στο χωριό Αργυρά Αχαΐας.