Τους ελέγχους στα οικόσιτα ζώα συντροφιάς άρχισε ο Δήμος Θεσσαλονίκης προκειμένου να καταστεί δυνατή η διαχείριση του πληθυσμού των εκατοντάδων αδέσποτων ζώων που ζουν και εκεί καθώς ο μεγάλος αριθμός τους αποδεδειγμένα προκύπτει από τα ιδιόκτητα ζώα, για τα οποία οι κηδεμόνες τους δεν λαμβάνουν καμιά μέριμνα και συχνά τα εγκαταλείπουν οπουδήποτε.
Στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM και στο «Ζωντανά στον Αέρα» για το θέμα μίλησε η Βάσω Χατζημανώλη, που είναι μέλος της Πενταμελούς Επιτροπής Διαχείρισης Αδέσποτων Ζώων του δήμου και υπεύθυνη ιδιωτικού καταφυγίου αδέσποτων. Στην Ελένη Ηλιοπούλου εξήγησε την αναγκαιότητα των ελέγχων αλλά την ανάγκη συμμόρφωση με τις υποδείξεις των αρμοδίων ώστε να μην βεβαιωθεί πρόστιμο στους παραβάτες αν τελικά συμμορφωθούν.
Παράλληλα τόνισε πως ενώ ασχολείται 47 χρόνια με τη διαχείριση ζώων συντροφιάς τώρα πια βλέπει πολύ μεγάλο αριθμό ζώων τα οποία εγκαταλείπονται, ενώ αναφέρθηκε και σε εκείνους οι οποίοι πετούν στον δρόμο κυριολεκτικά συνήθως ηλικιωμένα ζώα όταν πεθάνουν οι ιδιοκτήτες τους αφού φυσικά κάνουν αποδοχή της κληρονομιάς.
Ο Άρης Χρηστίδης τεχνολόγος - γεωπόνος και μέλος αλλά και εκπρόσωπος του Ε.Κ.Π.Α.Ζ. στην Καβάλα δημοσιεύει στην ιστοσελίδα www.ekpazp.gr πληροφορίες και φωτογραφικό υλικό από ένα «ατύχημα», που οδήγησε στον θάνατο 70 θαλασσοπούλια.
Ενοχλημένοι είναι οι κτηνίατροι της Λέσβου, όπως αναφέρεται μεταξύ άλλων στο σχετικό δελτίο Τύπου, που εξέδωσε χθες το Παράρτημα Λέσβου του Πανελλήνιου Κτηνιατρικού Συλλόγου (Π.Κ.Σ.) με σκοπό να ακουστεί και η δική τους άποψη σχετικά με την εθελοντική προσφορά τους στο θέμα της διαχείρισης των αδέσποτων ζώων στο νησί.
Το Δημοτικό Συμβούλιο της Αθήνας θα συνεδριάσει αύριο το μεσημέρι για να αποφασίσει οριστικά - μεταξύ άλλων - το αν θα επιστρέψει το Καταφύγιο Ζώων στην ιδιοκτήτρια του Ελένη Ανδρέου Γουίν (H.G. Wynne).