Έκκληση για να βρεθεί σπιτικό για το κουταβάκι που Γάλλος ποδηλάτης – ο οποίος βρίσκεται στη χώρα μας με τελικό προορισμό την Κωνσταντινούπολη – εντόπισε στην Κοζάνη σε ερημική περιοχή και το μάζεψε για να το σώσει απευθύνει η Βάσω Τάκη, πρόεδρος του Συλλόγου Ζωόφιλων Ημαθίας.
Η κα Τάκη εξηγεί με ανάρτηση της στο facebook τα εξής:
«Ο Dorian είναι ένας Γάλλος ποδηλάτης που ξεκίνησε από Γαλλία με προορισμό την Κωνσταντινούπολη ... αυτές τις μέρες διασχίζει την Ελλάδα και βρίσκεται στην Κοζάνη, όπου κατά την διάρκεια της διαδρομής του βρήκε στην ερημιά ένα κουτάβι κοριτσάκι και καθώς δεν μπορούσε να το αφήσει αβοήθητο το πήρε στο ποδήλατό του και το φροντίζει, αλλά δεν μπορεί να το πάρει μαζί του στο ταξίδι... δεν βρήκε κάποιο φιλοζωικό στην Κοζάνη γιά να τον βοηθήσει και απευθύνθηκε σε μας ... αν κάποιος έχει επαφή με φιλοζωικό στην Κοζάνη ή εάν κάποιος άλλος μπορεί να αναλάβει την μικρή παρακαλούμε να στείλει μήνυμα
Υπογράψτε για να μπουν κανόνες για την εκτροφή τους
Η Ελλάδα συμμετέχει στην πανευρωπαϊκή εκστρατεία «Better Dairy Campaign» μέσω της ANIMAL ACTION για τη βελτίωση της διαβίωσης των γαλακτοπαραγωγικών αγελάδων. Σκοπός αυτής της εκστρατείας είναι η συλλογή 320.000 υπογραφών προκειμένου η αρμόδια επιτροπή της Ευρωπαϊκής Ένωσης να συντάξει πανευρωπαϊκούς κανόνες εκτροφής που θα διασφαλίζουν μεταξύ άλλων και την ευζωία γι’ αυτά τα πλάσματα.
Δυστυχώς ο Κούπερ η αρσενική νεαρή αρκούδα που πριν από μερικές ημέρες απελευθερώθηκε στη φύση τελικά μεταφέρθηκε ξανά στις 5 Μαΐου στο καταφύγιο του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ…
Στις 7 Μαΐου η ΑΝΙΜΑ κλήθηκε να βγάλει από το φτερό ενός σκούτερ το μικρό φίδι, που βλέπετε. Ο μοτοσικλετιστής μόλις είδε το ερπετό εγκατέλειψε το μηχανάκι στους Αμπελόκηπους της Αθήνας και το έβαλε στα πόδια, αφού δε γνώριζε ότι ο Λαφιάτης (Elaphe quatuorlineata) είναι ακίνδυνος! Οι άνθρωποι της ΑΝΙΜΑ μάζεψαν το φίδι για να το απελευθερώσουν στο φυσικό του περιβάλλον.