Καθώς η έκταση του Ranch – Eros στην Αγία Άννα της Εύβοιας κάηκε ολοσχερώς και τόσες μέρες μετά την κατάσβεση της φωτιάς τα αποκαΐδια καπνίζουν οι εθελοντές αναζητούν ένα κτήμα για τη μεταφορά οκτώ αλόγων, δύο γαϊδουριών και οκτώ σκυλιών, ώστε τα ζώα να μην αναπνέουν την κάπνα. Προτιμούν αυτό να είναι στην Εύβοια.
Η έκταση πρέπει να είναι περιφραγμένη, να υπάρχει οίκημα για να αποθηκευτούν τροφές, να διαθέτει νερό και σημεία με σκιά και φυσικά να μην είναι διάσπαρτος ο χώρος με γυαλιά πρόκες και άλλα αιχμηρά αντικείμενα. Αν μπορείτε να βοηθήσετε επικοινωνήστε με τους αρμόδιους στο Ranc – Eroς μέσω της σελίδας τους στο facebook.
Για οικονομική ενίσχυση
Aριθμός λογ. ΕUROBANK: 00260 182810 2007 99653
ΙΒΑΝ: GR7602601820000810200799653
SWIFT CODE: ERBKGRAA
Όνομα δικαιούχου: Φίλοι των Αλόγων Αν. Αττικής και Εύβοιας, Rancheros
Paypal: [email protected]
Έκκληση για τον εντοπισμό του σκύλου που απεικονίζεται στις φωτογραφίες να το κρατάει αγκαλιά η μικρή Άννυ Μπορισόβα, το κοριτσάκι που δολοφονήθηκε από τον ίδιο τον πατέρα του απευθύνουν φιλόζωοι.
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η πρώτη Πανελλαδική Απογραφή Πελεκάνων σε 30 υγρότοπους της χώρας. Η δράση αυτή αποτέλεσε μια πρωτοβουλία της Εταιρίας Προστασίας Πρεσπών (Ε.Π.Π.) και της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας (Ε.Ο.Ε.) και αφορούσε στην απογραφή των δύο ειδών πελεκάνων: του παγκοσμίως απειλούμενου με εξαφάνιση Αργυροπελεκάνου (Pelecanus crispus) και του Ροδοπελεκάνου (Pelecanus onocrotalus), ειδών που απαντώνται και φωλιάζουν στην Ελλάδα.
H Κατερίνα Δόδουρα, εκ μέρους του Φιλοζωικού Σωματείου Κοζάνης «ΑΓΓΙΖΩΟ», μας ενημέρωσε ότι το θηλυκό σκυλί που εντοπίστηκε βάναυσα κακοποιημένο στο χωριό Λευκόβρυση Κοζάνης στις 22 Αυγούστου 2012 τελικά δεν τα κατάφερε. Το ζώο αρχικά μεταφέρθηκε στον κτηνίατρο Άγγελο Μάρκου, ο οποίος διαπίστωσε πως το αριστερό μάτι του σκύλου κάποιος το είχε βγάλει από τον λοβό (!) ενώ το δεξί του μάτι ήταν χαρακωμένο (!) και φυσικά κατεστραμμένο.