Στον αγώνα για τον εντοπισμό των δηλητηριασμένων δολωμάτων συμμετέχει πλέον η Ιόλη, ένας σκύλος ράτσας Μπόρντερ Κόλι που είναι και το πρώτο σκυλί το οποίο εκπαιδεύτηκε στη χώρα μας και εντοπίζει φόλες. Στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM και στην εκπομπή της Ελένης Ηλιοπούλου «Ζωντανά στον Αέρα» μίλησε ο εκπαιδευτής της.
O Δημοσθένης Μουμιάδης είναι συμπεριφοριστής, εκπαιδευτής σκύλων, αλλά και ιδρυτής της ακαδημίας «Kynagon» που εδρεύει στα Βασιλικά Θεσσαλονίκης και έμαθε στην Ιόλη ό,τι πρέπει να ξέρει ώστε να συμβάλλει στην αντιμετώπιση ενός πολύ σοβαρού προβλήματος, καθώς οι φόλες αποτελούν γιγαντιαίων διαστάσεων περιβαλλοντικό ζήτημα στην Ελλάδα και αποδεκατίζουν αδέσποτα, τα οικόσιτα και τα άγρια ζώα.
Ο κ. Μουμιάδης αναφέρθηκε στην εκπαίδευση του ζώου που αρχίζει από την ηλικία των δύο μηνών, στη σωστή του κοινωνικοποίηση και τόνισε ότι ουσιαστικά μπορούν να εκπαιδευτούν για τον εντοπισμό των δηλητηριασμένων δολωμάτων και τα ημίαιμα σκυλιά όχι μόνο σκυλιά ράτσας αρκεί το κουτάβι να το αναλάβει εξ αρχής ο εκπαιδευτής ώστε να μην έχει υποστεί κανενός είδους κακοποίηση. Το ισχυρό κυνηγετικό ένστικτο είναι πολύ σημαντικό γι' αυτά τα σκυλιά και τα μακρύρυγχα επιλέγονται λόγω της ισχυρότερης όσφρησης τους αφού διαθέτουν περισσότερους αισθητήρες.
O εκπαιδευτής εξήγησε ότι ουσιαστικά τα σκυλιά εκπαιδεύονται για περίπου ενάμιση έτος εντούτοις η εκπαίδευση τους διαρκεί διά βίου, όμως εκπαιδεύονται και οι χειριστές/κηδεμόνες τους. Ως ανταμοιβή, επιβράβευση σε συγκεκριμένες ράτσες χρησιμοποιείται οτιδήποτε είναι για τα σκυλιά ισχυρό κίνητρο όπως είναι το παιχνίδι, τα χάδια ακόμα και η τροφή.
Ακόμα μια επιστολή έστειλε η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου στην Αστυνομική Διεύθυνση Κυκλάδων, στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Σύρου, στην Εισαγγελία…
Ο Θοδωρής Τσιμπίδης, διευθυντής τους Ινστιτούτου Θαλάσσιας Προστασίας «ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ», επισημαίνει οκτώ μήνες μετά το ναυάγιο του δεξαμενόπλοιου «ΑΓΙΑ ΖΩΝΗ ΙΙ» (της εταιρίας FOS PETROLEUM) στον…
Στο κτηνιατρείο της Ειρήνης Ταπούτη στην Χαλκίδα μεταφέρθηκαν χθες τα δύο σκελετωμένα σκυλιά ράτσας Πόιντερ που βρέθηκαν τυχαία στο Ζεφύρι του Δήμου Φυλής, το ένα…