Ο Νίκος Παναγιωτόπουλος, ιδρυτής της Εταιρίας Προστασίας Περιβάλλοντος Καστοριάς, δημοσίευσε σήμερα στο κανάλι του στο Youtube ένα βίντεο στο οποίο αποτύπωσε μια χερσαία χελώνα (του Είδους Testudo Hermanni) η οποία γεννάει τ’ αυγά της και τα θάβει προσεκτικά ώστε να εκκολαφτούν μετά από δύο μήνες.
Ο κ. Παναγιωτόπουλος περιγράφει εντυπωσιασμένος τα όσα μπορείτε να δείτε και εσείς στο βίντεο σημειώνοντας «Τι φυσιολογικότερο για την χελώνα που βρισκόταν στην υπέρτατη στιγμή της, με άφησε άφωνο γιατί στα τόσα χρόνια πεδίο, πρώτη φορά είδα χερσαία χελώνα να κάνει όλη αυτήν την τελετή.
Όσο την παρατηρούσα πρόσεχα με τι επιμέλεια έβαζε τα αυγά στην θέση τους αλλά και μετά την προσπάθεια που κατέβαλε με προσεκτικές κινήσεις να αποθηκεύσει τα αυγά της περίπου για δυο μήνες έως να βγουν τα πρώτα μικρά.
Άξιο λόγου βέβαια είναι και η επιλογή της περιοχής που απόθεσε τα αυγά της, ειχε τον κατάλληλο προσανατολισμό ηλιόλουστο σχεδόν όλη μέρα, ήταν σε πρανή σημείο για να μην συγκρατεί μεγάλη υγρασία, αλλά και το έδαφος αφράτο και χονδρόκοκκο για να δημιουργεί συνθήκες αερισμού... Το μεγαλείο της φύσης!!!».
Μετά από ένα εξαντλητικό τριήμερο στην Σκιάθο ο υπνάκος στο καράβι είναι απαραίτητος. Το ποντικάκι – κουκλάκι του ύπνου – ακόμα πιο απαραίτητο αξεσουάρ για τον τετράποδο της παρέας. Ευτυχώς κάποια σκυλιά είναι τυχερά και δε ζουν «σκυλίσια ζωή»!
Από την Πλάκα την παραλία της Νάξου ξεκίνησαν σήμερα το μακρύ και επικίνδυνο ταξίδι τους για το πέλαγος τα χελωνάκια (τους είδους caretta - caretta) που βλέπετε στη φωτογραφία. Ο Γιάννης Ορφανός, που είχε περιφράξει την φωλιά τους, παραμόνευε για μήνες κρατώντας τη φωτογραφική μηχανή στο χέρι.