Τον ή τους δράστες που επί μήνες σκοτώνουν με φόλες αδέσποτα και οικόσιτα ζώα, σκυλιά, γάτες ακόμα και πουλιά εντός και πέριξ της πόλης της Έδεσσας Πέλλας αναζητεί ο Φιλοζωικό Σύλλογος Έδεσσας μετά και τις πρόσφατες νέες δολοφονίες στα τέλη του Σεπτέμβριου.
Στο μήνυμα του ο φιλοζωικός φορέας επισημαίνει τα εξής: «Σε διάστημα 6 μηνών, (1/4-1/10) έχουν δολοφονηθεί περίπου 30 ψυχές με δηλητήριο (φόλα) στην Έδεσσα. Ο δράστης/ες έχει σκοπό όπως δείχνουν τα γεγονότα, να εξοντώσει ό,τι κινείται. Οι καταγγελίες κατά αγνώστων πέφτουν βροχή στο Α.Τ. Έδεσσας, όπως και στην Εισαγγελία.
Είναι υποχρέωση της Ελληνικής Αστυνομίας να προβεί σε ενέργειες για τον εντοπισμό του δράστη/ών, καθώς πρόκειται για έγκλημα.
Παράλληλα, ο σύλλογός μας έχει επικηρύξει το δολοφόνο με το ποσό των 1500 ευρώ.
Παρακαλούμε, όποιος έχει υποψίες ή κάποιο στοιχείο να το αναφέρει στο Α.Τ. Έδεσσας, ή στα τηλέφωνα 6986746436, 6996857444. Θα διατηρηθεί ανωνυμία.
- Είναι καθήκον όλων μας να προστατέψουμε τις αθώες ψυχές που χάνονται τόσο άδικα και τόσο βασανιστικά.
- Είναι καθήκον όλων μας να προστατέψουμε τα παιδιά, (που κινδυνεύουν εξίσου από δηλητηρίαση), τα οποία συχνά αντικρύζουν σκληρές εικόνες βλέποντας ένα ζώο να σπαρταράει, να βγάζει αφρούς και τελικά να πεθαίνει μπροστά στα μάτια τους.
- Είναι καθήκον όλων μας να προστατέψουμε την ίδια τη ζωή.».
Η οργανωμένη εξόντωση των αδέσποτων ζώων στον Δήμο Βόρειας Κυνουρίας στο Παράλιο Άστρος της Αρκαδίας έλαβε φέτος πρωτοφανείς διαστάσεις. Στην πλατεία, στην παραλία και στους δρόμους του Άστρους εδώ και ένα μήνα βρίσκονται πτώματα δηλητηριασμένων ζώων, καθώς εφαρμόστηκε η «μέθοδος» της «ζωοκάθαρσης» από μανιακούς δολοφόνους δήθεν άγνωστους στους ντόπιους και στις αρμόδιες αρχές.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Άλλη μια αναβολή ζήτησε και πήρε ο συνήγορος του βασανιστή των αλόγων και έτσι η υπόθεση προγραμματίστηκε για να εκδικαστεί στις 24…
Στο κτηνιατρείο του Μιχάλη Δασκαλάκη μεταφέρθηκε ο σοβαρά τραυματισμένος σκύλος που εντοπίστηκε στον δρόμο έξω από το χωριό Γέργερη Ηρακλείου Κρήτης κυριολεκτικά με ανοιγμένο κεφάλι.…