Έκκληση για την σωτηρία των κουταβιών που μαθητής βρήκε στην Πτολεμαΐδα
Κοντά στο κλειστό Γυμναστήριο Πτολεμαΐδας ο μαθητής Βασίλης Παναγιωτίδης βρήκε τα κουτάβια που βλέπετε και προκειμένου να μην πατηθούν από τα αυτοκίνητα τα μάζεψε εντούτοις…
Τους κτηνιάτρους του νομού Τρικάλων που θα ήθελαν εθελοντικά να συμμετέχουν στο πρόγραμμα στείρωσης των αδέσποτων ζώων της περιοχής προσκαλεί ο Δήμος Καλαμπάκας.
Στη σχετική ανακοίνωση τονίζεται ότι: «Η δημοτική αρχή του Δήμου Καλαμπάκας καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για να αντιμετωπίσει το θέμα των αδέσποτων ζώων. Με τις υποδομές και τα μέσα που διαθέτει προσπαθεί να συμβάλλει στην αντιμετώπιση του προβλήματος των αδέσποτων».
Μάλιστα επισημαίνει πως: «Η οικονομική επιβάρυνση των αναλώσιμων θα γίνει αποκλειστικά από τον Δήμο σε συνεργασία με κτηνιατρείο που λειτουργεί νόμιμα και διαθέτει τον απαραίτητο εξοπλισμό».
Οι κτηνίατροι που θα ήθελαν να συμμετέχουν στο πρόγραμμα μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή καλώντας στα τηλέφωνα: 2432350281-282-283.
Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr