Μαθήματα για τα παιδιά με τους σκύλους της SAPT στην Ιθάκη
Με πρωτοβουλία της Χόλυ Κασιανού, συζύγου του δημάρχου Ιθάκης, και σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας του νομού Κεφαλληνίας οι εθελοντές της SAPT Hellas βρέθηκαν από 16 έως τις 20 Σεπτεμβρίου στην όμορφη Ιθάκη για να ενημερώσουν και να προσφέρουν βιωματική εκπαίδευση στους μαθητές (περίπου 400) όλων των σχολείων του νησιού (Βαθύ, Σταυρός, Πλατρειθιάς).
Τέτοιες διαδηλώσεις θα ταν καλό να διοργανωθούν πανελλαδικά μέσω AVVAZ.
Μόνο τότε θα πάρουν στα σοβαρά το ρόλο τους οι κυβερνώντες.
Πολύ καλή κίνηση. Μπράβο σε όσους την οργάνωσαν και στους συμμετέχοντες.
Το περιστατικό με τη σκυλίτσα που δολοφονήθηκε δεν πρέπει να ξεχαστεί. Σίγουρα είναι πράξη διαταραγμένου μυαλού και πρέπει να γίνει κάτι για να σταματήσει η δράση του, προτού κλιμακωθεί.
ΥΓ. Για περισσότερες φωτογραφίες http://korinthianstrays.weebly.com/blog/10