«Κάθοδο» στη Σαντορίνη διοργανώνει η φιλοζωική ομάδα «DREAMDANCERS», που δραστηριοποιείται συνήθως στη βόρεια Ελλάδα, για να διαμαρτυρηθεί για όσα συμβαίνουν στα ζώα και σε αυτό το νησί των Κυκλάδων αλλά κυρίως για την κακοποίηση των γαϊδουριών από τους αγωγιάτες, καθώς οι όνοι και τα μουλάρια εξαναναγκάζονται να κουβαλούν πολύ μεγάλο βάρος, περισσότερο από όσο μπορούν να αντέξουν.
Οι ντόπιοι (αρχές και κάτοικοι) ελάχιστες φορές παρεμβαίνουν ουσιαστικά για τη σωτηρία των ζώων, συνήθως κάνουν τα στραβά μάτια μιλώντας μάλιστα για εξαιρέσεις και οι λιγοστοί φιλόζωοι είναι δακτυλοδεικτούμενοι. Έτσι η κακοποίηση των ζώων διαιωνίζεται χωρίς συνέπειες γι' αυτούς που φταίνε.
Η διαμαρτυρία προγραμματίζεται να γίνει στις 27, 28 και 29 Ιουλίου στη Θήρα και οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει εγκαίρως να προγραμματίσουν τη μετάβαση και τη διαμονή τους εκεί καθώς πρόκειται για έναν από τους πιο ακριβούς τουριστικούς προορισμούς της χώρας μας. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με τους «DREAMDANCERS» μέσω facebook εδώ.
Τι θα περιλαμβάνει η διαμαρτυρία
«Οι Dreamdancers, η διοργανώτρια ομάδα της δράσης κατά της κακοποίησης των ιπποειδών στην Σαντορίνη, ανακοινώνει πως η συγκέντρωση των ακτιβιστών και η έναρξη της δράσης θα γίνει την Παρασκευή 27/7 και ώρα 12:00 το μεσημέρι, στο λιμάνι του νησιού. Η κύρια δραστηριότητα θα είναι η ενημέρωση κι ευαισθητοποίηση των επισκεπτών καθώς και η παγκοσμιότητα του προβλήματος. Θα υπάρξουν επίσης παράλληλες δράσεις, οι οποίες θα ανακοινωθούν επί τόπου. Ζητάμε από όλους τους συμμετέχοντες να σεβαστούν τις ειρηνικές διαθέσεις της ομάδας μας. Δεν ερχόμαστε σε κανενός είδους αντιπαραθέσεις με αγωγιάτες και τουρίστες. Σεβόμαστε τον τόπο που επισκεπτόμαστε και παραμένουμε προσηλωμένοι στον σκοπό μας. Επίσης ζητάμε να γίνουν από όλους/ες σεβαστές οι vegan επιλογές μας, τόσο οι διατροφικές, όσο και οι ενδυματολογικές. Ευχαριστούμε πολύ και σας περιμένουμε όλους!».
Δείτε μερικά βίντεο που τραβήχτηκαν τον Μάιο του 2018 και αποδεικνύουν τι πραγματικά συμβαίνει στα ιπποειδή (γαϊδούρια, μουλάρια, άλογα) στη Θήρα...
Μέσα στο χιονισμένο ακόμα Καταφύγιο της Αρκούδας, στο Νυμφαίο της Φλώρινας ξύπνησαν από το χειμέριο ύπνο οι αρκούδες. Φέτος ο βαρύς χειμώνας κράτησε τις αρκούδες σε χειμέριο ύπνο για σχεδόν 3 μήνες δηλαδή από τα τέλη Δεκεμβρίου έως τα μέσα Μαρτίου.
Ένα σκυλάκι έπεσε σε μια μικρή εγκοπή του τοιχίου της διώρυγας του ισθμού στην Κόρινθο και εντοπίστηκε εκεί σήμερα το μεσημέρι. Η Πυροσβεστική πήγε επί τόπου, όμως χρειάστηκε να επέμβουν οι άνδρες της Α' Ε.Μ.Α.Κ. Ελευσίνας για τον απεγκλωβισμό του ζώου.
Με ανακοίνωση της η Φιλοζωική Ομάδα Γρεβενών ζητάει τη βοήθεια εκείνων που μπορούν να συνεισφέρουν ώστε τα 39 άλογα (ενήλικα και πουλάρια) που ακόμα παραμένουν…
1 Σχόλιο
DESPINA
Καταγγελία πρέπει να κάνουν οι φιλοζωικές και οχι διαμαρτυρίες
Καταγγελία πρέπει να κάνουν οι φιλοζωικές και οχι διαμαρτυρίες