Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Αυτό το λευκό Πίτμπουλ βρέθηκε σκελετωμένο πριν από μερικές μέρες να σέρνεται στην κυριολεξία μέσα στο δάσος των Κανακίων στη Σαλαμίνα. Κάποιοι προφανώς το εγκατέλειψαν σε μια ασφαλή απόσταση 20 χιλιομέτρων από το τελευταίο σπίτι, γιατί ήθελαν, να είναι βέβαιοι, ότι δεν θα καταφέρει να επιστρέψει.
Σήμερα το πρωί ένας κάτοικος του χωριού Πλατανότοπος Καβάλας βρήκε ένα σκυλί που ζει στη γειτονιά του αιμόφυρτο. Έπιασε το χτυπημένο ζώο και το μετέφερε στον κτηνίατρο Γιάννη Τσέλιο, που έχει το ιατρείο στην Ελευθερούπολη. Ο σκύλος έμεινε εκεί για τις απαιτούμενες εξετάσεις και την απαραίτητη περίθαλψη και ο συγκεκριμένος άνδρας μετά τις οδηγίες που έλαβε από τον Κώστα Γιτίσογλου, πρόεδρο του Φιλοζωικού Συλλόγου Καβάλας «Ο Αίσωπος», πήγε στο Α.Τ. Ελευθερούπολης να καταγγείλει το γεγονός.
Η Μαρία Χουστουλάκη, πρόεδρος της Μ.Κ.Ο. «Ζωφόρος» Ηρακλείου κάνοντας μια εκδρομή στα Αστερούσια Όρη της Κρήτης εντόπισε χθες – στη μέση του πουθενά – το σκελετωμένο θηλυκό «βαρελόσκυλο» που βλέπετε.
Όμως αυτό το δύστυχο ζώο, ήταν καθηλωμένο, δεμένο δηλαδή, χωρίς τίποτα να το προφυλάσσει από τις καιρικές συνθήκες… ούτε καν το βαρέλι του… Αν και είχε μαζί της το χνουδωτό κουταβάκι της!