Στο ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο και στην εκπομπή του Γιώργου Τραπεζιώτη και του Προκόπη Αγγελόπουλου φιλοξενήθηκε η Ελένη Ηλιοπούλου, δημοσιογράφος και δημιουργός του www.zoosos.gr με αφορμή την απόφαση του Τριμελούς Πλημμελειοδικείου Σερρών το οποίο καταδίκασε στις 10 Φεβρουαρίου - χωρίς αναστολή - έναν 68χρονο άνδρα, ο οποίος βασάνισε αλύπητα πριν από μερικούς μήνες δύο κουτάβια, και σκότωσε το ένα, βγάζοντας τους τα μάτια με σύρμα στο Παλαιόκαστρο Σερρών.
Το ίδιο δικαστήριο παρέπεμψε και σε νέα δίκη με την κατηγορία της υπόθαλψης εγκληματία τους δύο ιδιοκτήτες των ζώων, που όχι μόνο δεν έκαναν το παραμικρό για να σώσουν το ένα από τα σκυλιά τους, το οποίο βρέθηκε από μέλη του Φιλοζωικού Ομίλου Σερρών (Φ.Ο.Σ.) να αργοπεθαίνει πεταμένο σε γειτονικό χωράφι, αλλά κάλυψαν με την σιωπή και την στάση τους τον δράστη - γείτονα τους.
Είναι η πρώτη φορά που δικαστήριο στην Ελλάδα παραπέμπει σε δίκη ιδιοκτήτες ζώων με αυτή την κατηγορία και έτσι γίνεται ξεκάθαρο ότι η σιωπή είναι συνενοχή. Για να δείτε σε τι βαθμό κακοποιήθηκαν αυτά τα ζώα, στα οποία ο δράστης έβγαλε τα μάτια με σύρμα στις 27 Μαΐου 2016 διαβάστε επίσης:
Στο κλουβί του Δημοτικού Κυνοκομείου Κομοτηνής ζει μόνος του από τον περασμένο Μάρτιο ο Χάτσικο, ο σκυλάκος που μάταια ανέμενε επί μέρες τον νεκρό κηδεμόνα του να εμφανιστεί.
Χάρη στην παρατηρητικότητα ενός κατοίκου του χωριού Καλλίθηρο ο Φιλοζωικός Όμιλος Καρδίτσας (Φ.Ο.Κ.) κατάφερε να οργανώσει τη διάσωση ενός πελαργού το πόδι του οποίου είχε μπλέξει σε καλώδια και κλαδιά μέσα στη φωλιά με αποτέλεσμα το πτηνό να μην μπορεί να κινηθεί και να κινδυνεύει.
Ο Σύλλογος Μέριμνας Απροστάτευτων Ζώων «Η ΚΙΒΩΤΟΣ Μυτιλήνης» ζητάει από την Εισαγγελία Πρωτοδικών να διερευνήσει κατά πόσο ισχύει το δημοσίευμα της ιστοσελίδας www.tonisi.gr για καταστροφή…